Kim są likwidatorzy w spółce jawnej?

Kim są likwidatorzy w spółce jawnej?

W chwili wykreślenia spółki jawnej z rejestru krajowych działalności gospodarczych przestaje ona istnieć. Jednakże przed tym powinno się wykonać kroki mające na celu likwidacje owej aktywności gospodarczej.

Słowem ,,likwidacja” określamy działania, które mają doprowadzić do rozwiązania porozumienia udziałowców. Kroki takie mogą zostać rozpoczęte po zgodzie wszystkich zainteresowanych bądź zaistnieniu jednego z powodów likwidacji przedsiębiorstwa określonego w Kodeksie Spółek Handlowych. Opisany proces zajmuje kilka miesięcy. Powszechnymi powodami wstrzymania działań spółki są zazwyczaj:

– nie generowanie zysków przewidzianych w biznesplanie,

– wspólna inicjatywa udziałowców o zerwaniu współpracy,

– ogłoszenie upadłości,

– śmierć jednego z inwestorów,

– prawomocna decyzja sądu w tej kwestii.

W trakcie prowadzenia likwidacji firma nadal posiada osobowość prawną i może być aktywna na polskim rynku. Jednakże o swojej sytuacji musi informować klientów i współpracowników.

Za poprawny przebieg scharakteryzowanego procesu odpowiadają likwidatorzy. Najczęściej są nimi sami wspólnicy. Udziałowiec niebiorący aktywnego udziału w zamknięciu spółki nie może jej reprezentować w owym terminie. Ponadto powołani wcześniej reprezentanci tracą swoje uprawnienia, jeśli nie wchodzą w skład grupy likwidacyjnej.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Dłuższy urlop macierzyński
Next Jak zawiązać współpracę z biurem rachunkowym?

Może to Ci się spodoba

Prawo dla firm 0 Comments

Wydatki komplementariusza na pokrycie straty spółki nie są kosztem podatkowym

Wydatek ponoszony przez spółkę na pokrycie strat w spółkach komandytowych nie może być uznany, za związany z jej przychodem, czy też służący zabezpieczeniu albo zachowaniu źródła przychodów orzekł Wojewódzki Sąd

Wiadomości 0 Comments

Czy możliwe jest odzyskanie majątku z przedwojennej spółki?

Okres działań wojennych pamiętany jest jako czas wyjątkowo dotkliwy i bolesny. Nie tylko dla zwykłych ludzi, ale również dla przedsiębiorców. Dzień po dniu utracili swoje firmy, mienie, dobytki całego życia.

Spółki 0 Comments

Czy warto założyć spółkę kapitałową?

W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się w kraju spółki. Głównie dlatego, że właściciel może wybrać jeden z kilku sposobów na biznes. Wśród nich są spółki kapitałowe. Czym się charakteryzują?

Spółki 0 Comments

Kto przejmuje akcje w warunkowym podwyższeniu kapitału spółki?

W statucie spółki akcyjnej można istnieć zapis dotyczący warunkowego podwyższenia jej kapitału. Prawo do objęcia akcji przysługuje wyznaczonym osobom, które muszą dokonać go na zasadach zawartych w uchwale i zgodnie

Spółki 0 Comments

Jak przygotować pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo jest dokumentem sporządzanym na piśmie, czasami również ustnie, który ma duże znaczenie w czasie rozprawy sądowej. Upoważnia pełnomocnika do reprezentowania klienta oraz dochodzenia jego praw. Jak wypisuje się pełnomocnictwo?

Spółki 0 Comments

Opodatkowanie w spółkach komandytowo-akcyjnych

Powodzenie spółek komandytowo-akcyjnych (w skrócie S.K.A.) rośnie. Blisko 10 lat temu takich spółek było niedużo, natomiast w tym czasie ich ilość zwiększyła się stukrotnie. Instytucje te jednoczą w sobie cechy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź