Masz terminal płatniczy? Negocjuj z operatorem niższą stawkę prowizji
Polacy chętnie korzystają z płatności kartą. Bez problemu taką transakcję przeprowadzimy w markecie lub w innym dużym sieciowym sklepie. W sklepiku osiedlowym wygląda to gorzej, albo nie ma terminala w ogóle, albo trzeba zrobić zakupy za określoną kwotę, by móc korzystać z bezgotówkowej metody płatności.
Skąd limity na płatność kartą?
Limit wyznaczany za możliwość zapłaty kartą płatniczą był stosowany przez właścicieli mniejszych sklepów dość powszechnie w początkowym okresie funkcjonowania tego rodzaju płatności. Miało to swoje uzasadnienie w dość wysokich kosztach ponoszonych przez handlowców z racji prowizji odprowadzanej do banków. Przed obniżką stawki interchange taka opłata wynosiła 1,6% wartości transakcji. Obecnie stawka ta zmalała do wysokości 0,2 – 0,3%, teoretycznie limity powinny zatem zniknąć, a jednak dalej funkcjonują w trzech na cztery zbadanych pod tym kątem placówkach.
Statystyczne ujęcie zjawiska
Badanie przeprowadziła firma ARB SESTA w czerwcu 2015r. Obejmując zasięgiem 100 niewielkich rozmiarów placówek handlowych nie działających pod ogólnokrajową marką we wszystkich województwach oraz miejscowościach o zróżnicowanej wielkości. Marcin Dobek – przedstawiciel ARB SESTA przybliżył metodę przeprowadzonych badań. Osoby, które brały udział w zbieraniu danych korzystali z aplikacji Take Task. Mieli oni sfotografować wybraną przez siebie placówkę i sprawdzić, czy w sklepie obowiązuje limit płatności kartami. Badania dowiodły, że 75% małych, niezrzeszonych sklepów nadal stosuje limity – najczęściej 10złotych.
Tego rodzaju praktykę zauważa też Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, przyznając, że jest to zjawisko charakteryzujące małe placówki handlowe. Nie spotyka się tego rodzaju limitów w dużych sieciach handlowych.
Nieco inaczej do badań przeprowadzonych przez ARB SESTA podchodzi Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. Uważa on, że aby precyzyjnie określić ilość sklepów stosujących ograniczenia w użyciu kart płatniczych należałoby przeprowadzić badania na większej próbie tego rodzaju podmiotów. Zdaniem prezesa Łaniewskiego z pewnością takie limity są wyznaczane w sklepach, jednak rozmiar zjawiska jest mniejszy niż wynikałoby to z danych przedstawionych przez ankieterów ARB SESTA.
Czy ustalanie limitów jest legalne?
Wszelkiego rodzaju kwestie związane z ograniczeniami na bezgotówkową formę zapłaty są określane w umowach pomiędzy organizacjami płatniczymi, a operatorami terminali. Z kolei operatorzy terminali mogą zawrzeć odpowiednie klauzule w umowach z właścicielami sklepów. Nie ma jednak żadnych prawnych narzędzi, które można by zastosować wobec handlowca. Operatorzy terminali nie narzucają w tym względzie ograniczeń, gdyż mogliby utracić tym samym klienta.
Prowizje dla operatorów terminali
Obowiązująca wcześniej stawka interchange, w wysokości 1,6% od wielkości transakcji stanowiła w większości dochód banków. Z tego tytułu odnotowywały one zysk w wysokości 1,6 mld rocznie. Po spadku wielkości stawki interchange do poziomu 0,2-0,3% wiele sklepów skorzystało na tej zmianie. Najczęściej obniżone koszty dotyczyły jdnak sklepów sieciowych i stacji paliw. Małe sklepy obsługiwane przez agentów rozliczeniowych niestety płacą wciąż wyższą prowizję. Koszty związane z niską stawką interchange ograniczyły wydatki właśnie tych firm rozliczeniowych, natomiast płacone w niezmienionej wysokości prowizje od małych sklepów wpływają na zwiększone zyski agentów. Ile sklepów płaci wysokie prowizję pomimo obniżki stawki interchange? Wg badań przeprowadzonych niedawno na zlecenie Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego aż 66% spośród 1000 badanych podmiotów nie odczuło zmian w tej kwestii.
Winne przepisy
Jak twierdzą eksperci, winę za ten stan rzeczy ponoszą niedoprecyzowane akty prawne. Wg ustawy do obniżenia stawki interchange zobligowane banki i organizacje płatnicze, nie uregulowano natomiast przeniesienia skutków obniżki bezpośrednio na placówki handlowe, zatem w dalszym ciągu wysokość prowizji jest uzależniona od dobrej woli operatorów terminali płatniczych. Ta ostatnia grupa podmiotów nie ma żadnego interesu w tym, by zmniejszać prowizje. Jeżeli właściciel sklepu sam nie będzie dążył do zmiany warunków umowy z operatorem, jego koszty pozostaną na dotychczasowym, wysokim poziomie.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Firmy coraz chętniej angażują się charytatywnie
Zaangażowanie biznesu w działalność charytatywną z roku na rok jest coraz większe. To nie tylko wsparcie finansowe, ale i aktywny udział w różnego rodzaju akcjach i inicjatywach. Widać to również w Poland Business Run. W ubiegłym roku
Duże firmy wstrzymują produkcję podczas niedoborów energii na rynku
Wobec rosnących kosztów energii większość przedsiębiorstw szuka w tej chwili sposobów na zoptymalizowanie jej kosztów. Dla części z nich – przede wszystkim dla dużych, energochłonnych biznesów – sposobem może być udział w programie DSR
Polskie firmy inwestują trzy razy więcej niż międzynarodowe korporacje
Statystyczny polski przedsiębiorca ma niespełna 45 lat, jest dobrze wykształcony i pracowity – taki obraz wyłania się z raportu „Przedsiębiorcy odczarowani” przygotowanego przez Polityka Insight na zlecenie Polskiej Rady Biznesu. Polscy przedsiębiorcy są
Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?
Wybór dobrego biura rachunkowego ułatwi nam zarządzanie firmą i przyczyni się do obniżenia stresu wywołanego obawą o ewentualne niezawinione przez nas błędy. Jak jednak dokonać go, aby nie żałować podjętej
Czy rodzinna firma się opłaca?
Rodzinny biznes to duże przedsięwzięcie, ale także ogromna wygoda. Współpraca ze sprawdzonymi osobami daje przekonanie, że każdy pracownik będzie działał na korzyść interesów i przyjmie spokojnie ewentualne problemy finansowe lub
Małe i średnie firmy na celowniku hakerów
Od pięciu lat rośnie liczba ataków hakerskich na systemy małych i średnich firm. W 2015 roku próby kradzieży danych od przedsiębiorców z tego sektora stanowiły 42 proc. wszystkich ataków zablokowanych przez Symantec, podczas
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post