Czym jest leasing?

Czym jest leasing?

W dzisiejszych czasach coraz częściej wybieraną formą dofinansowania działalności małych firm i przedsiębiorstw jest leasing. Jego coraz większej popularności sprzyja bogaty rynek finansowy oraz coraz większa oferta różnych form finansujących. Leasing cieszy się także rosnącą popularnością na tle, np. tradycyjnych kredytów.

Czym jest leasing? Najprościej rzecz ujmując jest to umowa cywilnoprawna, którą zawierają między sobą wypożyczający, czyli właściciel danej rzeczy oraz korzystający, czyli osoba, która będzie ją użytkowała. Ten drugi zobowiązuje się do zapłaty za korzystanie z udostępnionego przedmiotu w miesięcznych ratach. Z prawnego punktu widzenia wygląda to tak, że rzecz będąca przedmiotem umowy leasingowej nie należy do osoby, która jest w jej posiadaniu, lecz pozostaje własnością leasingodawcy, który pozwala na jej użytkowanie za opłatą. Najczęściej przedmiotem umów leasingowych są samochody.

Dla niektórych mogłoby wydawać się do dziwne, że korzystanie z przedmiotu, za który regularnie płacimy, a który jednocześnie nie staje się naszą własnością, może być w jakiś sposób opłacalne. Jest jednak wiele powodów, dla których przedsiębiorcy decydują się na leasing w przypadku prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Często zdarza się bowiem tak, ze to właśnie leasing jest najbardziej opłacalną opcją, szczególnie w przypadku małych firm i jednoosobowych działalności gospodarczych. Po pierwsze, wkład własny jest niewielki, zwykle wynosi on ok. 10% (plus podatek VAT) wartości danego przedmiotu. Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść leasingu jest także minimum formalności, nie wiąże się on bowiem z podpisywaniem tylu dokumentów, co np. kredyt. Co za tym idzie, firma nie musi posiadać wysokiej zdolności kredytowej by leasing uzyskać. W niektórych wypadkach nie ma także konieczności przedstawiania zaświadczeń z ZUS i US, co skraca formalności oraz ułatwia uzyskanie dofinansowania także małym firmom. Zabezpieczeniem terminowego opłacania rat leasingu może być także weksel własny, co znacznie ułatwia sprawę. Leasing jest więc znacznie łatwiejszą i krótszą formą dofinansowania niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego kredytu.

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zawarcie umowy leasingu także ze względu na możliwy zysk za jej pośrednictwem. Czas, przez który należy spłacać raty leasingu to najczęściej od 24 do 60 miesięcy, pojedyncza rata jest więc dość wysoka. Należy jednak pamiętać, że płaci się ją wraz z podatkiem VAT, który później mamy możliwość odzyskać. W wypadku tradycyjnego kredytu, jego kosztem będą odsetki, amortyzacja. W przypadku natomiast leasingu jego koszt to rata leasingowa, od niej jednak mamy możliwość odliczenia znacznie wyższej kwoty podatku. Wynosi ona do 60% i nie może przekroczyć kwoty 6000 zł. W efekcie nasza miesięczna rata, którą opłacamy leasing znacznie się zmniejsza, a to pozwala nam także w pewnym sensie zyskać na tej formie finansowania.

Leasing jest dość młodą formą dofinansowywania przedsiębiorstw. Jest on bowiem dostępny na naszym krajowym rynku finansowym od około 20 lat. Jego zasadniczą wadą może wydawać się fakt, że przedmiot, mimo, że przez nas opłacany, pozostaje własnością innego podmiotu. Jednak leasing jest doskonałą formą finansowania dla młodych przedsiębiorców, który daje im znacznie większe możliwości rozwoju swojej firmy. Dzięki leasingowi nowe formy na rynku mogą właściwie od razu sfinansować związane ze swoją działalnością inwestycje. Wielu lekarzy decyduje się np. na leasing sprzętu i wyposażenia swoich gabinetów medycznych.

Link do http://auto-online.pl/

Previous Cyfrowy detoks dla większości osób zbyt stresujący
Next 45 mln zł dla firm z Mazowsza na wsparcie innowacji, badań i rozwoju

Może to Ci się spodoba

Firmy stawiają na elektroniczny obieg dokumentów. Daje im to oszczędności na poziomie 90 proc.

Papier jest nadal podstawowym nośnikiem informacji na dokumentach w polskich firmach. Tymczasem eksperci zauważają, że digitalizacja pozwala zaoszczędzić nawet 90 proc. kosztów związanych z obiegiem dokumentów. Dlatego coraz więcej firm inwestuje w systemy,

Branża ubezpieczeniowa coraz śmielej wykorzystuje nowe technologie

Firmy ubezpieczeniowe coraz odważniej sprzedają polisy w kanale mobilnym i internecie. Wymuszają to nowe technologie i oczekiwania klientów, zwłaszcza z młodszego pokolenia, które kupuje już głównie online. Grupa Europa wprowadziła na rynek platformę sprzedażową,

Polskie firmy muszą zmieniać swój model działania na cyfrowy

Technologie cyfrowe stanowią podstawę strategii biznesowej dla 60 proc. firm na świecie. W Polsce tylko co czwarta planuje ich wdrożenie na szeroką skalę. Transformacja cyfrowa to kosztowny i długi proces, jednak dający

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post