Nowelizacja ustawy o PIT i CIT utrudni wyprowadzanie zysków
27 października 2015r. Prezydent podpisał nowelizację ustaw o podatku dochodowym PIT i CIT, która utrudni firmom powiązanym wyprowadzanie zysków za granicę.
Wg zmienionych ustaw przedsiębiorstwa, których koszty lub przychody przekroczą kwotę 10 mln euro będą przygotowywały analizy porównawcze. Ich zadaniem będzie uzasadnienie rynkowego poziomu cen stosowanego w transakcjach z podmiotami powiązanymi.
Firmy o dochodach powyżej 750 mln euro będą również zobligowane do sporządzania sprawozdań o wysokości dochodów oraz zapłaconym podatku. Raport będzie zawierał także informacje na temat miejsca prowadzenia działalności gospodarczej jednostek zależnych oraz zakładów zagranicznych należących do grupy kapitałowej.
Zgodnie z nowymi przepisami osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz przedsiębiorcy, których dochody nie przekraczają 2 mln euro będą wyłączeni z obowiązku sporządzania dokumentacji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Obowiązek dla pozostałych przedsiębiorców zostanie zróżnicowany.
Nowelizacja wdraża przepisy trzech dyrektyw. W zakresie opodatkowania dywidend wypłacanych pomiędzy podmiotami powiązanymi zmiany dotyczą dopisania do listy podmiotów objętych preferencyjnymi zasadami opodatkowania dywidend (dwie spółki prawa rumuńskiego). Kolejny zapis wyklucza z zastosowania preferencyjnych zasad opodatkowania dywidend, jeśli były one wypłacane w związku z fikcyjnymi uzgodnieniami, a ich celem było wyłącznie uzyskanie zwolnienia z opodatkowania i nie mają żadnego ugruntowania w rzeczywistości gospodarczej.
Może to Ci się spodoba
Rewolucyjne zmiany w podatkach dla przedsiębiorców
Styczniowe zmiany w podatku CIT to duża rewolucja dla przedsiębiorców. Nowe przepisy ograniczają m.in. możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków na usługi niematerialne, m.in. doradcze. Zmiana ta budzi także wątpliwości interpretacyjne,
W jaki sposób określa się wypłacalność przedsiębiorstwa?
Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że nawiązywanie współpracy bywa ryzykowne. Aby w przyszłości nie mieć problemów finansowych dobrze jest sprawdzić wypłacalność kontrahenta. Jak to uczynić? Na wstępie warto powiedzieć, że
Włączenie mieszkania do majątku firmy – korzyści i ryzyko
Wizja zwiększenia kosztów firmy o amortyzację mieszkania i wydatki na media jest niezwykle kusząca dla przedsiębiorców, którzy swoją działalność prowadzą we własnych czterech ścianach. Ale czy wszystko złoto, co się
Obiad z kontrahentem może być kosztem uzyskania przychodu
Dla przedsiębiorcy równie ważne jak osiągnięcie jak najwyższych przychodów jest umniejszenie tych przychodów o jak największą wartość kosztów ich uzyskania. Dzieje się tak dlatego, że koszty uzyskania przychodu mogą znacznie
Jak dokumentować ceny transferowe?
W czasie przygotowywania dokumentacji podatkowych lub druków charakterystycznych dla przedsiębiorstwa, nadchodzi czas na oszacowanie cen transferowych. Czym są w rzeczywistości oraz kiedy muszą być stosowane? Czy ktoś sprawdza ich wysokość?
Zmiany w rozliczaniu VAT w budownictwie kłopotem dla branży
Nowe zasady rozliczania VAT za usługi budowlane, które weszły w życie z początkiem stycznia, mają uszczelnić system podatkowy oraz ograniczyć oszustwa i nadużycia. Nowe przepisy budzą jednak wątpliwości interpretacyjne. Sam podatnik musi sklasyfikować usługi.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post