O czym pamiętać przed rozpoczęciem pracy za granicą?

Wielu obywateli Polski decyduje się na poszukiwanie zatrudnienia za granicą. Głównie dlatego, że nie widzą perspektyw dla siebie i odpowiedniej ścieżki kariery. W dużym stopniu przyciągają ich pieniądze i wizja szybkiego awansu oraz luksusowego życia. Na co uważać i o czym pamiętać podczas wyboru zatrudnienia za granicą?

Osoba zainteresowana pracą musi wybrać jedną z form znajdowania zatrudnienia. Może samodzielnie szukać indywidualnego pracodawcy, który potrzebuje podwładnych na pracę okresową lub na stałe i we własnym zakresie dopełniać wszystkie kwestie formalne. Aczkolwiek dużo większym zainteresowaniem cieszą się pośrednicy, którzy posiadają rozbudowaną bazę ofert oraz organizują grupowe transporty do pracy.

Należy jednak pamiętać, że szukanie zatrudnienia w obu opisanych wyżej przypadkach wiąże się z ogromnym ryzykiem. Głównie dlatego, że często można trafić na oszustów, którzy wcale nie oferują pracy, a szukają taniej siły roboczej lub próbują wykorzystać niewiedzę ludzi.

Należy sprawdzić przyszłego zatrudniającego zza granicy, aby mieć pewność, że posada jest uczciwa, a przełożony wypłaci godziwe pieniądze. W przypadku pośredników pracy trzeba mieć na uwadze, że nie wszyscy mają pozwolenie na świadczenie usług, a przedstawiane propozycje nie są sprawdzane.

Na koniec trzeba zobaczyć jak została sporządzona umowa oraz czy nie posiada haczyków oraz niekorzystnych warunków. Jeśli język jest przeszkodą warto przetłumaczyć dokument, żeby mieć pewność.

Justyna Błahut
www.biznesgazeta.pl

Previous Fundamentalne obowiązki syndyka
Next Kiedy w umowie o dzieło nie jest odprowadzana składka na ubezpieczenie?

Może to Ci się spodoba

Działalność menadżerska członka zarządu nie podlega VAT

Skoro podatnik nie wykonuje działalności w swoim imieniu i na własny rachunek, lecz w imieniu zarządzanej spółki, to czynności świadczone przez niego na podstawie kontraktu menedżerskiego nie podlegają VAT –

Zatrudnienie 1Comments

Co zamieścić w aktach osobowych podwładnego?

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę posiada swoje akta osobowe. Prowadzone są przez przełożonego lub osobą do tego upoważnioną. W trakcie trwania stosunku pracy gromadzi się w nich wszystkie

Branża budowlana zmaga się z brakiem pracowników

Coraz większy nacisk na ekologię, automatyzacja pracy, prefabrykacja i eliminacja papierowej dokumentacji – to trendy, które zdaniem liderów branży zdominują budownictwo w nadchodzących latach – wynika z raportu „Budownictwo. Innowacje. Wizja liderów branży

Zatrudnienie 0 Comments

Kto może ubiegać się o dodatek dla niepełnosprawnych pracobiorców?

W 2013 roku biznesmeni mogą ubiegać się o zapomogę dla niepełnosprawnych podwładnych. Istnieje jednak jedna zasada: wynagrodzenie musi być przelewane bezpośrednio na rachunek bankowy pracobiorcy. Jeśli właściciel zakładu pracy przekaże

Hossa na rynku magazynowym. W kolejnych latach branży może zagrozić brak pracowników

Polski rynek magazynowy wciąż jest w fazie hossy i nie zwalnia. Świadczą o tym zarówno duża liczba nowych powierzchni w budowie, jak i rekordowy popyt, który generują głównie najemcy z sektora e-commerce, sieci handlowe i operatorzy logistyczni.

Pracodawcy poszukują studentów i osób tuż po studiach

Niskie bezrobocie sprawia, że przedsiębiorstwa coraz chętniej przyjmują do pracy osoby młode, studentów ostatnich lat oraz absolwentów tuż po szkołach, bez doświadczenia. W I kwartale liczba ofert staży i praktyk kierowanych do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź