Profesjonalne kino domowe. O czym należy pamiętać?

Profesjonalne kino domowe. O czym należy pamiętać?

Chcemy, aby nasz system rozrywki domowej dostarczał nam radości przez wiele kolejnych lat. Podczas konfiguracji systemu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy.

Po pierwsze, zapomnij o pośpiechu. To zła rada. Ważne jest, aby zaplanować rozmieszczenie profesjonalnego systemu nagłośnienia w miejscu odsłuchu. Co i gdzie umieścić. Do stworzenia dźwięku przestrzennego potrzebujemy co najmniej pięciu głośników, oraz subwoofera. W kinie domowym jest to kluczowe, ponieważ ścieżka dźwiękowa filmu ma swój własny kanał dla subwoofera. Najnowsze systemy dźwięku przestrzennego wykorzystują siedem głośników, z DTS HD Master Audio i Dolby True HD. Potrzebujemy dodatkowych głośników do obsługi kanałów wysokości, aby w pełni wykorzystać nowe formaty, Dolby Atmos lub DTS-X. Mogą to być głośniki sufitowe z oferty głośników instalacyjnych Bowers & Wilkins lub głośniki takie jak ELAC Debut A4, umieszczone na górze głośników przednich z przetwornikami skierowanymi ku górze. Dzięki nim kino domowe zyskuje zupełnie nowy wymiar.

O rozmieszczeniu i liczbie głośników decyduje pomieszczenie. Główne czynniki to powierzchnia pomieszczenia, kubatura, warunki akustyczne (wyposażenie, wykończenie przestrzeni), a także materiały użyte do budowy pomieszczenia (ściany, sufity, podłogi, szkło, itp.). Dobry dźwięk jest ważny, dlatego warto zwrócić uwagę na akustykę jeszcze przed rozpoczęciem projektowania wnętrza. Ten etap jest często pomijany, a trudne do opanowania akustycznie pomieszczenie może być trudne do późniejszego opanowania. Informacje o tym, jak i gdzie umieścić określone głośniki, można uzyskać od naszych ekspertów z Top Hi-Fi & Video Design. Możemy również skorzystać z materiałów zamieszczonych na stronach internetowych firm zajmujących się kodowaniem dźwięku, takich jak Dolby.

Sprawdź: Jak stworzyć własne kino w domu?

Warto posłuchać tylko kilku modeli kolumn głośnikowych różnych producentów. Każda marka ma inne podejście do charakterystyki dźwięku i każda wypracowała swoje własne brzmienie. Sposób w jaki słyszymy muzykę jest sprawą indywidualną. Nie zawsze chcemy mieć to samo. Można wybrać kolumny, które będą brzmiały bardzo naturalnie lub bardziej kolorowe, które wyeksponują skrajności pasma. Konsultant może pomóc w doborze odpowiedniej wielkości głośników (półkowe, podłogowe) do salonu. Bowers & Wilkins oferuje kilka serii głośników od klasowych producentów, takich jak seria 600 S2. Seria ta jest dobrze postrzegana ze względu na swoją wartość oraz serię CM S2, która zapewnia naturalne brzmienie. Możesz łatwo wybrać system dźwiękowy, który odpowiada Twoim potrzebom. Głośniki półkowe mogą być używane jako głośniki surround w dużych pomieszczeniach oraz jako głośniki główne w mniejszych pomieszczeniach. Subwoofer należy dopasować do wielkości pomieszczenia. Mały głośnik jest najlepszy do małych pomieszczeń, a duży głośnik do większych. Bowers & Wilkins nie jest jedynym producentem high-end audio. Amphion, ProAc i PSB, a także Vienna Acoustics oferują znakomite produkty. Dobra wiadomość jest taka, że głośniki do naszego kina domowego doskonale sprawdzają się w systemach stereo.

Amplituner AV lub procesor/wzmacniacz AV (wzmacniacz wielokanałowy) jest najważniejszym elementem profesjonalnego systemu kina domowego. To tutaj podłączone zostaną wszystkie źródła dźwięku i obrazu. Najnowsze dekodery dźwięku przestrzennego są obsługiwane przez najbardziej zaawansowane amplitunery AV. Dolby Atmos, DTS X, a także udostępniają funkcje sieciowe (radio internetowe. DLNA. serwisy streamingowe jak Spotify.) Umożliwiają również bezprzewodowe odtwarzanie muzyki poprzez Wi-Fi, Bluetooth lub AirPlay. W dobie full HD i 4K najważniejszym standardem połączeń jest protokół HDMI. Amplitunery AV lub procesory AV muszą posiadać co najmniej jedno wejście HDMI. Pozwoli nam to na podłączenie wielu urządzeń, takich jak odtwarzacz Blu-Ray i konsole do gier, komputery, czy dekodery telewizji cyfrowej. Jeśli planujemy korzystać z dwóch odbiorników obrazu jednocześnie, np. telewizora i projektora, to konieczne jest posiadanie co najmniej jednego wejścia HDMI. Dla projektora i telewizora najlepszy jest model z dwoma wyjściami HDMI.

Yamaha jest pionierem kina domowego i największym producentem amplitunerów AV dostępnych na rynku. Oferuje dwie serie: podstawowy amplituner RX-V oraz bardziej zaawansowaną technicznie serię Aventage (RX-A). Znani producenci tacy jak Rotel, NAD czy Classe również mają w swojej ofercie urządzenia kina domowego. Niezależnie od wybranego modelu i producenta, wzmacniacz lub amplituner AV powinien być dopasowany do kolumn, z których będzie składał się zestaw.

Odtwarzacz Blu-Ray jest doskonałym sposobem na wzbogacenie doświadczeń kina domowego. Istotne jest, aby wybrany przez nas odtwarzacz Blu-Ray był kompatybilny z aktualnymi formatami audio-video. Powinien również mieć możliwość aktualizacji oprogramowania przez Internet. Taki odtwarzacz odczyta wszystkie dostępne na rynku formaty, nawet te starsze, jak DVD czy audio CD/SACD. Odtwarzacz Blu-ray firmy Yamaha zapewni Ci najlepszą jakość i łatwość obsługi. Odtwarzacz może być sterowany za pomocą tej samej aplikacji mobilnej, która jest specjalnie zaprojektowana do współpracy z amplitunerami japońskiego producenta.

Okablowanie jest niezbędnym elementem systemu kina domowego. Nie tylko musimy zakupić kable głośnikowe, ale również potrzebujemy kabli HDMI. Profesjonalne instalacje wymagają zasilania (kondycjonery sieciowe, listwy zasilające itp.). Ważne jest, aby dobrać kable do wybranego przez nas sprzętu.

Soundbary są świetnym rozwiązaniem, jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca, aby przekształcić swój pokój w salę kinową. Yamaha jest twórcą tej kategorii produktów. Yamaha jest jedynym producentem, który faktycznie wytwarza produkty z dźwiękiem przestrzennym, który odbija wiązki dźwiękowe od ścian i sufitów. Wysokiej klasy soundbar może być wykorzystywany w zamkniętych pomieszczeniach do obsługi materiałów filmowych.

Previous Jak wybrać odpowiedni filtr do wody?
Next Codziennie czyste podłogi bez wysiłku? Roboty sprzątające to hit! Same posprzątają wszystkie podłogi w domu

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 1Comments

Centrale telefoniczne

W dzisiejszych czasach, wszystkie przedsiębiorstwa muszą spełniać odpowiednie warunki kontaktu z klientem. W niektórych miejscach konsultanci są do naszej dyspozycji nawet 24 godziny na dobę. Coraz większą popularność zyskują również

Wiadomości 0 Comments

Rząd i branżowi eksperci o przyszłości polskiego rynku mieszkaniowego

Deweloperzy szukają rozwiązań jak budować taniej. Czy możliwe jest budowanie za 2,5 tys zł/m2? Ile regulacji prawnych trzeba zmienić, żeby można było to osiągnąć? To wybrane zagadnienia, które 6 października

Wiadomości 0 Comments

Skrzynki z owocami dla pracowników – sprawdź, dlaczego warto!

Wielu pracodawców, którzy chcą sprawić, że praca będzie bardziej atrakcyjna, inwestuje w zdrowy catering dla pracowników. Nie zawsze musi być to cały lunch lub inny treściwy posiłek. W biurach coraz

Wiadomości 0 Comments

Jak działa Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) ?

IKE, czyli Indywidualne Konta Emerytalne, zostały wprowadzone ustawą z 20 kwietnia 2004 roku. Jest to dobrowolne narzędzie kumulowania dodatkowych oszczędności na czas emerytury oraz sposób na jej zabezpieczenie. Stanowi ono

Wiadomości 0 Comments

Na co zwrócić uwagę, wysyłając paczkę do UK?

Przesyłki międzynarodowe już od dawna są pocztowym standardem, a nie rzadkością. Zarówno poczta, jak i firmy kurierskie obsługują obecnie tysiące przesyłek dziennie, w tym zmierzających z Anglii do Polski lub

Wiadomości 0 Comments

Przybywa inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce

Rośnie zainteresowanie nieruchomościami komercyjnymi w Polsce. Po rekordowym 2015 roku wciąż utrzymuje się dynamiczny rozwój. Całkowity wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne w pierwszej połowie 2016 roku przekroczył 2 mld euro, co oznacza 2,5-krotny

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź