Profesjonalne kino domowe. O czym należy pamiętać?

Profesjonalne kino domowe. O czym należy pamiętać?

Chcemy, aby nasz system rozrywki domowej dostarczał nam radości przez wiele kolejnych lat. Podczas konfiguracji systemu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy.

Po pierwsze, zapomnij o pośpiechu. To zła rada. Ważne jest, aby zaplanować rozmieszczenie profesjonalnego systemu nagłośnienia w miejscu odsłuchu. Co i gdzie umieścić. Do stworzenia dźwięku przestrzennego potrzebujemy co najmniej pięciu głośników, oraz subwoofera. W kinie domowym jest to kluczowe, ponieważ ścieżka dźwiękowa filmu ma swój własny kanał dla subwoofera. Najnowsze systemy dźwięku przestrzennego wykorzystują siedem głośników, z DTS HD Master Audio i Dolby True HD. Potrzebujemy dodatkowych głośników do obsługi kanałów wysokości, aby w pełni wykorzystać nowe formaty, Dolby Atmos lub DTS-X. Mogą to być głośniki sufitowe z oferty głośników instalacyjnych Bowers & Wilkins lub głośniki takie jak ELAC Debut A4, umieszczone na górze głośników przednich z przetwornikami skierowanymi ku górze. Dzięki nim kino domowe zyskuje zupełnie nowy wymiar.

O rozmieszczeniu i liczbie głośników decyduje pomieszczenie. Główne czynniki to powierzchnia pomieszczenia, kubatura, warunki akustyczne (wyposażenie, wykończenie przestrzeni), a także materiały użyte do budowy pomieszczenia (ściany, sufity, podłogi, szkło, itp.). Dobry dźwięk jest ważny, dlatego warto zwrócić uwagę na akustykę jeszcze przed rozpoczęciem projektowania wnętrza. Ten etap jest często pomijany, a trudne do opanowania akustycznie pomieszczenie może być trudne do późniejszego opanowania. Informacje o tym, jak i gdzie umieścić określone głośniki, można uzyskać od naszych ekspertów z Top Hi-Fi & Video Design. Możemy również skorzystać z materiałów zamieszczonych na stronach internetowych firm zajmujących się kodowaniem dźwięku, takich jak Dolby.

Sprawdź: Jak stworzyć własne kino w domu?

Warto posłuchać tylko kilku modeli kolumn głośnikowych różnych producentów. Każda marka ma inne podejście do charakterystyki dźwięku i każda wypracowała swoje własne brzmienie. Sposób w jaki słyszymy muzykę jest sprawą indywidualną. Nie zawsze chcemy mieć to samo. Można wybrać kolumny, które będą brzmiały bardzo naturalnie lub bardziej kolorowe, które wyeksponują skrajności pasma. Konsultant może pomóc w doborze odpowiedniej wielkości głośników (półkowe, podłogowe) do salonu. Bowers & Wilkins oferuje kilka serii głośników od klasowych producentów, takich jak seria 600 S2. Seria ta jest dobrze postrzegana ze względu na swoją wartość oraz serię CM S2, która zapewnia naturalne brzmienie. Możesz łatwo wybrać system dźwiękowy, który odpowiada Twoim potrzebom. Głośniki półkowe mogą być używane jako głośniki surround w dużych pomieszczeniach oraz jako głośniki główne w mniejszych pomieszczeniach. Subwoofer należy dopasować do wielkości pomieszczenia. Mały głośnik jest najlepszy do małych pomieszczeń, a duży głośnik do większych. Bowers & Wilkins nie jest jedynym producentem high-end audio. Amphion, ProAc i PSB, a także Vienna Acoustics oferują znakomite produkty. Dobra wiadomość jest taka, że głośniki do naszego kina domowego doskonale sprawdzają się w systemach stereo.

Amplituner AV lub procesor/wzmacniacz AV (wzmacniacz wielokanałowy) jest najważniejszym elementem profesjonalnego systemu kina domowego. To tutaj podłączone zostaną wszystkie źródła dźwięku i obrazu. Najnowsze dekodery dźwięku przestrzennego są obsługiwane przez najbardziej zaawansowane amplitunery AV. Dolby Atmos, DTS X, a także udostępniają funkcje sieciowe (radio internetowe. DLNA. serwisy streamingowe jak Spotify.) Umożliwiają również bezprzewodowe odtwarzanie muzyki poprzez Wi-Fi, Bluetooth lub AirPlay. W dobie full HD i 4K najważniejszym standardem połączeń jest protokół HDMI. Amplitunery AV lub procesory AV muszą posiadać co najmniej jedno wejście HDMI. Pozwoli nam to na podłączenie wielu urządzeń, takich jak odtwarzacz Blu-Ray i konsole do gier, komputery, czy dekodery telewizji cyfrowej. Jeśli planujemy korzystać z dwóch odbiorników obrazu jednocześnie, np. telewizora i projektora, to konieczne jest posiadanie co najmniej jednego wejścia HDMI. Dla projektora i telewizora najlepszy jest model z dwoma wyjściami HDMI.

Yamaha jest pionierem kina domowego i największym producentem amplitunerów AV dostępnych na rynku. Oferuje dwie serie: podstawowy amplituner RX-V oraz bardziej zaawansowaną technicznie serię Aventage (RX-A). Znani producenci tacy jak Rotel, NAD czy Classe również mają w swojej ofercie urządzenia kina domowego. Niezależnie od wybranego modelu i producenta, wzmacniacz lub amplituner AV powinien być dopasowany do kolumn, z których będzie składał się zestaw.

Odtwarzacz Blu-Ray jest doskonałym sposobem na wzbogacenie doświadczeń kina domowego. Istotne jest, aby wybrany przez nas odtwarzacz Blu-Ray był kompatybilny z aktualnymi formatami audio-video. Powinien również mieć możliwość aktualizacji oprogramowania przez Internet. Taki odtwarzacz odczyta wszystkie dostępne na rynku formaty, nawet te starsze, jak DVD czy audio CD/SACD. Odtwarzacz Blu-ray firmy Yamaha zapewni Ci najlepszą jakość i łatwość obsługi. Odtwarzacz może być sterowany za pomocą tej samej aplikacji mobilnej, która jest specjalnie zaprojektowana do współpracy z amplitunerami japońskiego producenta.

Okablowanie jest niezbędnym elementem systemu kina domowego. Nie tylko musimy zakupić kable głośnikowe, ale również potrzebujemy kabli HDMI. Profesjonalne instalacje wymagają zasilania (kondycjonery sieciowe, listwy zasilające itp.). Ważne jest, aby dobrać kable do wybranego przez nas sprzętu.

Soundbary są świetnym rozwiązaniem, jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca, aby przekształcić swój pokój w salę kinową. Yamaha jest twórcą tej kategorii produktów. Yamaha jest jedynym producentem, który faktycznie wytwarza produkty z dźwiękiem przestrzennym, który odbija wiązki dźwiękowe od ścian i sufitów. Wysokiej klasy soundbar może być wykorzystywany w zamkniętych pomieszczeniach do obsługi materiałów filmowych.

Previous Jak wybrać odpowiedni filtr do wody?
Next Codziennie czyste podłogi bez wysiłku? Roboty sprzątające to hit! Same posprzątają wszystkie podłogi w domu

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Wypłata odszkodowania z OC sprawcy – co warto wiedzieć

Po upływie miesiąca możesz ubiegać się o odszkodowanie z OC poszkodowanego w wypadku drogowym. Aby to zrobić, należy przekazać ubezpieczycielowi niezbędne informacje i skontaktować się z rzeczoznawcą. Bezpośrednia likwidacja szkód

Wiadomości 0 Comments

Korona duńska – historia oraz ciekawostki na temat waluty w Danii

Dania jest bliska Polsce nie tylko pod względem geograficznym. Wielu naszych rodaków pracuje i żyje w tym mały kraju, położonym w północnej części Europy. Dlatego korona duńska, która jest oficjalnym

Wiadomości 0 Comments

Rosnące koszty witryn skłaniają do korzystania z darmowych kreatorów stron internetowych

Sekretem nie jest fakt, że w dzisiejszych czasach strona internetowa jest najważniejszym rodzajem wizytówki. Nie tylko duże, ale również małe przedsiębiorstwa zdają sobie z tego sprawę i wkładają wiele wysiłku

Wiadomości 0 Comments

Życie w twoich rękach

Życie to najcenniejszy dar, który został nam dany i powinniśmy je chronić. Życie wymaga zabezpieczenia, a człowiek potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Jednym z elementów, który daje ludziom to poczucie jest posiadanie

Wiadomości 0 Comments

System wsparcia dla kogeneracji na nowych zasadach

Od dwóch tygodni działa ustawa, która wprowadziła nowy system wsparcia dla energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Wygaszony z końcem 2018 roku system oparty na świadectwach pochodzenia zastąpiła procedura aukcyjna i system premiowy. Jednak aby

Wiadomości 0 Comments

Obligacje korporacyjne w 2014 r. – niższe stopy cieszą emitentów, nie przeszkadzają inwestorom

Rekordowo niskie oficjalne stopy procentowe i związany z tym spadek rynkowego kosztu pieniądza, sprzyjał wzrostowi zainteresowania firm emisją obligacji. Ich oprocentowanie nadal było atrakcyjne dla inwestorów, w porównaniu z innymi

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post