Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością a odwołanie prokurenta

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością a odwołanie prokurenta

O spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością można mówić wiele. Są bardzo popularne w Polsce i chętnie wybierane przez samych przedsiębiorców. Okazuje się jednak, że nie wszystkie kwestie formalne są jasne i klarowne dla każdego. Jak zatem wygląda odwołanie prokurenta? Na czym to wszystko polega?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że prokura to szczególny typ pełnomocnictwa. Udziela go przedsiębiorca (który znajduje się w rejestrze osób prowadzących działalność gospodarczą), który prowadzi tradycyjną firmę oraz dowolną spółkę (również z ograniczona odpowiedzialnością). Kwestie szczegółowe dotyczące prokury określa kodeks cywilny, a w niektórych przypadkach również kodeks spółek handlowych.

Zgodnie z przepisami prokura umożliwia podejmowanie ważnych decyzji w imieniu spółki, udział w sprawach sądowych i innych. Oczywiście zakres czynności można dowolnie zmieniać, a samą prokurę odwoływać bez podawania powodów. I najważniejsze, spółka nie może zostać pozbawiona prawa do zrezygnowania z prokury.

Jest to działanie podejmowane jednostronnie – przedsiębiorca składa oświadczenie o rezygnacji z prokury i przedstawia prokurentowi stosowne dokumenty. Obecnie nie ma żadnych wytycznych, które określają dokładny kształt i treść pisma, dlatego może przyjmować różne formy. Jednakże musi jasno informować o poczynionych krokach oraz konsekwencjach.

Prawo do odwołania prokury ma każdy wspólnik (który jest członkiem zarządu) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Warto jednak poszanować prawo reprezentacji i przedstawić oświadczenie woli zgodnie z obowiązującymi zasadami. O tym fakcie należy powiadomić Krajowy Rejestr Sądowy, który dokona wykreślenia prokurenta.

Aby nie dochodziło do prób wykorzystywania prokury w przyszłości zaleca się skonfiskowanie prokurentowi wszystkich dokumentów uprawniających.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Czym są spółki dominujące?
Next Jak uzyskać fundusze unijne na otwarcie działalności?

Może to Ci się spodoba

Prawo dla firm 0 Comments

Czy w Internecie znajdziemy poprawne informacje prawne?

W Internecie znajduje się wiele stron, które zamieszczają porady prawne. Niestety wiele z nich podaje nieprawdziwe informacje, co powoduje tzw. „dezinformację w Internecie”, dlatego chcąc uzyskać zgodną z prawdą poradę

Prawo dla firm 0 Comments

ZUS pomaga przyszłym emerytom i przedsiębiorcom z problemami finansowymi

Tylko w ciągu kilku dni z pomocy sześciuset doradców emerytalnych w ZUS skorzystało kilkadziesiąt tysięcy osób. Doradcy pomagają przygotować złożenie wniosku o emeryturę i wyliczyć wysokość świadczenia. Na pomoc mogą też liczyć przedsiębiorcy, którzy mają

Prawo dla firm 0 Comments

Wezwanie do zapłaty – niekonieczne ale pożyteczne

Od 2013r. stosowanie wezwania do zapłaty nie jest warunkiem koniecznym, by wstąpić na drogę sądową o zapłatę należności wobec krnąbrnego kontrahenta. Nowelizacja kodeksu cywilnego zwolniła przedsiębiorców z obowiązku wzywania do

Spółki 0 Comments

Czy można zawiązać spółkę jeśli nie prowadzi się działalności gospodarczej?

Wiele stereotypów urosło wokół tematu zakładania spółek. Okazuje się bowiem, że trzeba najpierw posiadać działalność, aby założyć spółkę. Najprościej jest z założeniem spółki cywilnej, bowiem nastręcza najmniej dokumentacji. Założycielem spółki

Spółki 0 Comments

Kto może założyć spółkę europejską?

Każdy przedsiębiorca, który planuje rozwój swojego interesu i przeniesienie usług również poza Polskę, musi brać pod uwagę otwarcie spółki europejskiej. Oczywiście, żeby do tego doszło trzeba spełnić kilka istotnych warunków.

Prawo dla firm 1Comments

Problem prawny? D.A.S. przychodzi z pomocą

Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej D.A.S. (www.das.pl) działające na polskim rynku od 2000 roku, to synonim łatwego i szybkiego dostępu do usług prawnych. Dzięki ubezpieczeniu ochrony prawnej życia prywatnego klienci D.A.S.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź