Zmiana nazwy firmy –  czy to możliwe?

Zmiana nazwy firmy – czy to możliwe?

Rejestrując działalność gospodarczą w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej należy wskazać nazwę firmy. Jest to warunek konieczny do dokonania wpisu. Nazwa firmy nie może być tworzona w sposób całkowicie dowolny, istnieją bowiem przepisy prawa, które narzucają pewne rozwiązania przedsiębiorcy. Warto więc wziąć ten aspekt pod uwagę przy jej nadawaniu.

Elementy nazwy wymagane przez prawo

Nazwa firmy prowadzonej przez osobę fizyczną powinna zawierać jej imię i nazwisko. Dodatkowe elementy, dopuszczone zapisami Kodeksu cywilnego to np. pseudonim, określenie wskazujące na przedmiot działalności, inne elementy dowolnie wybrane. Nazwa nie może wprowadzać w błąd, czyli nie powinna zawierać np. opisu działalności nieprowadzonej przez przedsiębiorstwo, miejsca, w którym firma nie funkcjonuje, itp.

Nazwa spółki osobowej powinna zawierać imię i nazwisko przynajmniej jednego ze wspólników. Spółki kapitałowe zobowiązane są do umieszczenia w nazwie zwrotu określającego rodzaj spółki, np. sp. z o. o., S.A.

Zasadą jest, że w nazwie nie umieszcza się zwrotów obraźliwych, niecenzuralnych. W takich przypadkach przedsiębiorca może zostać wezwany do zmiany nazwy w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania.

Zmiana nazwy

Zmiana nazwy nie tylko jest możliwa, ale niekiedy bywa koniecznością. Taka sytuacja może mieć miejsce między innymi wtedy, gdy firma zmienia profil działalności. Jeżeli początkowo w nazwie znalazł się zwrot „Salon fryzjerski Anna Nowak”, a w trakcie działalności firma przebranżowiła się na świadczenie usług informatycznych, to rzeczą oczywistą jest, że pierwotny zapis wprowadza w błąd, zatem należy zmienić nazwę przedsiębiorstwa. Nawet wtedy, gdy nazwa mogłaby pozostać w niezmienionej postaci, gdyż dalej spełnia wymogi nałożone literą prawa, ale jej właściciel doszedł do wniosku, że niedostatecznie wyróżnia się na tle konkurencji, czy też jest źle kojarzona przez kontrahentów, również może dokonać jej zmiany.

Procedura zmiany nazwy firmy jest niezwykle prosta. Wystarczy w terminie 7 dni od wprowadzenia zmienionej nazwy złożyć wniosek o zmianę wpisu  CEIDG-1. Spółki wpisane do KRS winny zgłosić aktualizację do KRS, do zgłoszenia dołączając uchwałę zgromadzenia wspólników bądź akcjonariuszy, zmieniającą nazwę firmy.

Zmieniając nazwę firmy nie trzeba wystawiać dokumentów korygujących do dowodów sprzedaży, czy innych dokumentów wystawionych przed dokonaną zmianą. Każdy z dokumentów, oprócz nazwy, zawiera też dane identyfikujące strony transakcji, w tym NIP, REGON, adres prowadzenia działalności itp., które umożliwiają rozpoznanie wystawcy faktur bez konieczności ich korygowania.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Dofinansowanie wczasów pracownika. Komu i ile wypłaci pracodawca?
Next Wezwanie do zapłaty – niekonieczne ale pożyteczne

Może to Ci się spodoba

Prawo dla firm 0 Comments

Przerwy w działalności spowodowane cyberatakiem największym zagrożeniem dla firm

Przerwy w działalności biznesowej oraz cyberataki to największe zagrożenia dla firm – wynika z Barometru Ryzyk Allianz 2019. W 2018 roku cyberprzestępczość kosztowała firmy na całym świecie rekordowe 600 mld dol rocznie. W zestawieniu

Prawo dla firm 0 Comments

Czym są spółki dominujące?

W Polsce z powodzeniem działają spółki prawa administracyjnego, handlowego oraz cywilnego. Każda z nich dzieli się na przynajmniej kilka innych i dobierana jest zgodnie z zapotrzebowaniem przedsiębiorcy, branżą oraz charakterem

Prawo dla firm 0 Comments

Od soboty wchodzą nowe przepisy dotyczące delegowania pracowników

Nowa ustawa o delegowaniu pracowników na pewno przyczyni się do poprawienia warunków wykonywania pracy przez pracowników zagranicznych – ocenia Karolina Schiffter z Kancelarii Raczkowski Paruch. Liczba pracowników delegowanych do pracy w krajach unijnych szybko

Prawo dla firm 0 Comments

Resort rozwoju przyspiesza prace nad wspieraniem innowacyjności

W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad systemowym pakietem wsparcia, który ma zwiększyć innowacyjność gospodarki. Program „Start in Poland” ma za zadanie zlikwidować lukę kapitałową i zachęcić prywatnych przedsiębiorców do inwestycji. Zmiany

Prawo dla firm 0 Comments

Rewolucyjne zmiany w rejestracji znaków towarowych

Obecnie procedura rejestracja znaków towarowych trwa średnio rok. W kwietniu po nowelizacji przepisów Urząd Patentowy będzie badał wyłącznie spełnienie bezwzględnych przesłanek. Nie będzie natomiast sprawdzał każdego zgłoszenia pod kątem kolizji

Prawo dla firm 0 Comments

Fundamentalne obowiązki syndyka

Najważniejszym zadaniem syndyka jest opieka i zarządzanie majątkiem upadającego przedsiębiorstwa. Oznacza to, że musi odpowiednio rozdzielić wszystkie dobra, żeby każdy wierzyciel odzyskał równowartość powierzonych pieniędzy. Jak uzyskać zezwolenie na pracę

8 komentarzy

  1. Maciej90
    31 lipca, 22:38 Reply
    Szczerze powiedziawszy sądziłem, że będzie to bardziej zawiły proces, jednak okazuje się, że zmiana nazwy firmy nie jest aż tak czasochłonna.
  2. Lukasz17
    04 sierpnia, 23:17 Reply
    Oczywiście, że możliwe. Mój znajomy kilka lat temu przechodził fuzję z inna firmą i w końcowym efekcie zmienili nazwę.
    • Maciej90
      04 sierpnia, 23:18 Reply
      Tak, ale ty piszesz o fuzji. W przypadku fuzji nie wiem, czy procedura nie wygląda zupełnie inaczej niż przy zwykłej zmianie.
      • Lukasz17
        04 sierpnia, 23:18 Reply
        W rzeczy samej możesz mieć rację, jednak skoro dało się w tym przypadku, czemu inaczej miałoby być w przypadku jednej firmy?
        • Maciej90
          04 sierpnia, 23:20 Reply
          Rozumiem twój punkt widzenia. Zrozum też mój - fuzja to dla mnie stworzenie nowej firmy z dwóch istniejących, więc trzeba jakąś nazwę nadać.
          • Lukasz17
            04 sierpnia, 23:21
            Po głębszym zastanowieniu się dochodzę do wniosku, że faktycznie możesz mieć rację. Przepraszam za skomplikowanie sytuacji.
  3. JanK
    05 sierpnia, 09:53 Reply
    Dzięki takim artykułom będę wiedzieć co i jak mam robić w przyszłości, jeżeli w ogóle będę chciał zmienić nazwę mojej firmy. Podziękowania dla autora!
  4. ciołek
    05 sierpnia, 14:31 Reply
    Czy zmieniając nazwę firmy trzeba wystawić dokumenty korygujące do dowodów sprzedaży? Jak to wygląda w praktyce?

Zostaw odpowiedź