Zmiana nazwy firmy – czy to możliwe?

Zmiana nazwy firmy – czy to możliwe?

Rejestrując działalność gospodarczą w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej należy wskazać nazwę firmy. Jest to warunek konieczny do dokonania wpisu. Nazwa firmy nie może być tworzona w sposób całkowicie dowolny, istnieją bowiem przepisy prawa, które narzucają pewne rozwiązania przedsiębiorcy. Warto więc wziąć ten aspekt pod uwagę przy jej nadawaniu.

Elementy nazwy wymagane przez prawo

Nazwa firmy prowadzonej przez osobę fizyczną powinna zawierać jej imię i nazwisko. Dodatkowe elementy, dopuszczone zapisami Kodeksu cywilnego to np. pseudonim, określenie wskazujące na przedmiot działalności, inne elementy dowolnie wybrane. Nazwa nie może wprowadzać w błąd, czyli nie powinna zawierać np. opisu działalności nieprowadzonej przez przedsiębiorstwo, miejsca, w którym firma nie funkcjonuje, itp.

Nazwa spółki osobowej powinna zawierać imię i nazwisko przynajmniej jednego ze wspólników. Spółki kapitałowe zobowiązane są do umieszczenia w nazwie zwrotu określającego rodzaj spółki, np. sp. z o. o., S.A.

Zasadą jest, że w nazwie nie umieszcza się zwrotów obraźliwych, niecenzuralnych. W takich przypadkach przedsiębiorca może zostać wezwany do zmiany nazwy w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania.

Zmiana nazwy

Zmiana nazwy nie tylko jest możliwa, ale niekiedy bywa koniecznością. Taka sytuacja może mieć miejsce między innymi wtedy, gdy firma zmienia profil działalności. Jeżeli początkowo w nazwie znalazł się zwrot „Salon fryzjerski Anna Nowak”, a w trakcie działalności firma przebranżowiła się na świadczenie usług informatycznych, to rzeczą oczywistą jest, że pierwotny zapis wprowadza w błąd, zatem należy zmienić nazwę przedsiębiorstwa. Nawet wtedy, gdy nazwa mogłaby pozostać w niezmienionej postaci, gdyż dalej spełnia wymogi nałożone literą prawa, ale jej właściciel doszedł do wniosku, że niedostatecznie wyróżnia się na tle konkurencji, czy też jest źle kojarzona przez kontrahentów, również może dokonać jej zmiany.

Procedura zmiany nazwy firmy jest niezwykle prosta. Wystarczy w terminie 7 dni od wprowadzenia zmienionej nazwy złożyć wniosek o zmianę wpisu  CEIDG-1. Spółki wpisane do KRS winny zgłosić aktualizację do KRS, do zgłoszenia dołączając uchwałę zgromadzenia wspólników bądź akcjonariuszy, zmieniającą nazwę firmy.

Zmieniając nazwę firmy nie trzeba wystawiać dokumentów korygujących do dowodów sprzedaży, czy innych dokumentów wystawionych przed dokonaną zmianą. Każdy z dokumentów, oprócz nazwy, zawiera też dane identyfikujące strony transakcji, w tym NIP, REGON, adres prowadzenia działalności itp., które umożliwiają rozpoznanie wystawcy faktur bez konieczności ich korygowania.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Dofinansowanie wczasów pracownika. Komu i ile wypłaci pracodawca?
Next Wezwanie do zapłaty – niekonieczne ale pożyteczne

Może to Ci się spodoba

Prawo dla firm 0 Comments

ZUS przeprowadza w firmach ok. 80 tys. kontroli rocznie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje przedsiębiorców. Rocznie przeprowadza około 80 tys. kontroli. Stoją one na straży praw ubezpieczonych, ale pomagają też płatnikom w realizacji ich obowiązków. Płatnicy mogą zgłosić zastrzeżenia do protokołu

Prawo dla firm 1Comments

Jak uchronić firmę od bankructwa?

W styczniu i lutym ubiegłego roku w Polsce wyrejestrowano ponad 50 tysięcy firm. W tym samym czasie działalność uruchomiło jedynie 40 tysięcy przedsiębiorców. Najgorzej dzieje się w sklepach detalicznych, a

Prawo dla firm 0 Comments

Czy istnienie Państwowej Inspekcji Pracy jest uzasadnione?

Zgodnie z postanowieniami znajdującymi się w Kodeksie pracy muszą istnieć instytucje, które nadzorują przedsiębiorców oraz jakość na miejscach pracy. Wśród nich jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, która posiada szeroki zakres zobowiązań

8 komentarzy

 1. Maciej90
  31 lipca, 22:38 Reply
  Szczerze powiedziawszy sądziłem, że będzie to bardziej zawiły proces, jednak okazuje się, że zmiana nazwy firmy nie jest aż tak czasochłonna.
 2. Lukasz17
  04 sierpnia, 23:17 Reply
  Oczywiście, że możliwe. Mój znajomy kilka lat temu przechodził fuzję z inna firmą i w końcowym efekcie zmienili nazwę.
  • Maciej90
   04 sierpnia, 23:18 Reply
   Tak, ale ty piszesz o fuzji. W przypadku fuzji nie wiem, czy procedura nie wygląda zupełnie inaczej niż przy zwykłej zmianie.
   • Lukasz17
    04 sierpnia, 23:18 Reply
    W rzeczy samej możesz mieć rację, jednak skoro dało się w tym przypadku, czemu inaczej miałoby być w przypadku jednej firmy?
    • Maciej90
     04 sierpnia, 23:20 Reply
     Rozumiem twój punkt widzenia. Zrozum też mój - fuzja to dla mnie stworzenie nowej firmy z dwóch istniejących, więc trzeba jakąś nazwę nadać.
     • Lukasz17
      04 sierpnia, 23:21
      Po głębszym zastanowieniu się dochodzę do wniosku, że faktycznie możesz mieć rację. Przepraszam za skomplikowanie sytuacji.
 3. JanK
  05 sierpnia, 09:53 Reply
  Dzięki takim artykułom będę wiedzieć co i jak mam robić w przyszłości, jeżeli w ogóle będę chciał zmienić nazwę mojej firmy. Podziękowania dla autora!
 4. ciołek
  05 sierpnia, 14:31 Reply
  Czy zmieniając nazwę firmy trzeba wystawić dokumenty korygujące do dowodów sprzedaży? Jak to wygląda w praktyce?

Zostaw odpowiedź