Utrata oleju zwolnionego z akcyzy grozi sankcją

Utrata oleju zwolnionego z akcyzy grozi sankcją

Olej ciężki wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej łącznie podlega zwolnieniu od podatku akcyzowego. Jego wykorzystanie wyłącznie do produkcji ciepła lub odsprzedaż w tym samym celu uprawnia do stosowania stawki właściwej dla tego produktu. A co, jeśli olej zostanie utracony?

Zwolnienie z akcyzy jest przywilejem elektrociepłowni. Korzystają one z preferencyjnych stawek na podstawie par. 6 pkt. 1 rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Prawo precyzuje bardzo szczegółowo warunki, jaki muszą być spełnione, by uprawnione organy były pewne co do sposobu wykorzystania zwolnionego z akcyzy surowca.

Elektrociepłownia powinna być zarejestrowanym podmiotem zużywającym. Olej powinien być dostarczany ze składu podatkowego lub od podmiotu pośredniczącego. Dostawa potwierdzana jest stosownym dokumentem, na którym podmiot zużywający stwierdza odbiór surowca.

Do dnia 31 grudnia 2015r. do celów korzystania ze zwolnienia z akcyzy wymagane jest też prowadzenie przez wszystkie podmioty uczestniczące w transakcji ewidencji wyrobów akcyzowych zwolnionych z akcyzy ze względu na przeznaczenie. Od 2016r. mimo iż prowadzenie ewidencji nadal będzie obowiązkiem podmiotów sprzedających i nabywających tego rodzaju surowce, to nie będzie ono warunkiem korzystania ze zwolnienia.

Zwolnienie nie należy się podmiotom, które wykorzystają surowiec (olej) do celów innych niż określone w przepisach stanowiących o stawkach preferencyjnych podatku akcyzowego. Stanie się tak, gdy elektrociepłownia utraci olej, sprzeda go, wykorzysta wyłącznie do produkcji ciepła. W takim przypadku elektrociepłownia, czyli podmiot zużywający, będzie musiała odprowadzić podatek.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów, elektrociepłownia będzie mogła naliczyć podatek wg stawki 64zł/t w przypadku, gdy olej zostanie zużyty wyłącznie do produkcji ciepła lub gdy elektrociepłownia odsprzeda go z takim samym przeznaczeniem.

Jeżeli jednak elektrociepłownia nie będzie mogła udowodnić w jaki sposób olej objęty wcześniej zwolnieniem z akcyzy został zużyty, wówczas ograny podatkowe mogą przyjąć, że został on przeznaczony do napędu silników spalinowych. W tej sytuacji podmiot zużywający będzie zobligowany do zapłaty podatku wg stawki sankcyjnej, czyli 2 047zł/t.

Previous Rejestracja znaku towarowego - szybciej i bez komplikacji
Next Surowe kary za zmianę menu w barze

Może to Ci się spodoba

Podatki 0 Comments

Obniżona akcyza dla małych browarów – tylko, gdy są niezależne

Małe browary mają prawo do obniżonej stawki podatku akcyzowego, ale tylko wtedy, gdy są niezależne pod względem prawnym i ekonomicznym od jakichkolwiek innych browarów. Niespełnianie wymogu niezależności jest równoznaczne z

Urząd Skarbowy 0 Comments

Jak ubiegać się o przywrócenie terminu?

Urząd Skarbowy lub inne organizacje skarbowe wyznaczają często terminy ostateczne, które są efektem wprowadzonej ustawy. Przesuwają się w zależności od miesiąca lub indywidualnej sytuacji podatnika. Daty wskazane są, aby narzucić

Podatki 0 Comments

Rozliczenie kwartalne podatku dochodowego i VAT

Podatnicy podatku dochodowego oraz VAT z reguły rozliczają się z fiskusem za miesięczne okresy rozliczeniowe. Nie jest to jednak obligatoryjny tryb rozliczeń dla wszystkich przedsiębiorców. Część podatników decyduje się na

ViaTOLL po rozbudowie mógłby posłużyć do walki z przemytem i wyłudzeniami podatku VAT

Elektroniczny system poboru opłat viaTOLL w ciągu  pięciu lat przyniósł prawie 7 mld zł do Krajowego Funduszu Drogowego. W przyszłym roku Ministerstwo Infrastruktury ma zadecydować o jego przyszłości, ponieważ w 2018 roku wygasa

Rząd uszczelnia ściągalność podatku VAT

Resort finansów systematycznie pracuje nad zatykaniem kolejnych luk w podatku VAT. ZIPSEE „Cyfrowa Polska” wskazuje jednak, że rządowe inicjatywy nie obejmują wszystkich ważnych obszarów, jak chociażby obłożenia odwróconym VAT-em obrotu twardymi dyskami.

Podatki 0 Comments

Od stycznia nowe zasady kontroli podatkowej w małych i średnich firmach

Od nowego roku już nie tylko największe firmy, lecz także małe i średnie będą miały obowiązek przekazywania w formie elektronicznej informacji o prowadzonej ewidencji VAT poprzez Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Będzie to dotyczyło ok.

1 Comment

  1. werka
    08 grudnia, 15:41 Reply
    Olej ciężki wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej podlega zwolnieniu od podatku akcyzowego, a to bardzo dobre rozwiązanie.

Zostaw odpowiedź