Zarządzanie projektami w firmie – dlaczego warto?

Zarządzanie projektami w firmie – dlaczego warto?

Nowoczesne przedsiębiorstwa pracują metodą projektu. To rozsądne rozwiązanie, które pozwala skupić zasoby ludzkie i materialne organizacji wokół realizowanego zadania, a co za tym idzie – usprawnić jego realizację. Co dokładniej daje korzystanie z metody zarządzania projektami i jak skutecznie wdrożyć taki system pracy w firmie? Oto, co warto wiedzieć.

Zarządzanie projektem pozwala lepiej alokować zasoby organizacji

Praca nad zleceniem powierzonym przez klienta przebiega sprawniej, jeśli do tego zadania jest przydzielona odpowiednia liczba specjalistów, którzy wiedzą, jakimi zasobami materialnymi i finansowymi na jego wykonanie dysponują. Sprawne zarządzanie projektami pozwala ustalić wszystkie kluczowe szczegóły jeszcze przed przystąpieniem do działania, co optymalizuje koszty oraz czas realizacji.

Ponadto praca w trybie zadaniowym, zwłaszcza w ramach dużej organizacji, pozwala lepiej dobrać zespół do wykonania określonego planu. Nie trzeba go organizować w ramach jednego działu. Wręcz przeciwnie. Do każdego projektu można przypisać specjalistów na co dzień pracujących w różnych komórkach organizacyjnych – tak, aby mogli połączyć siły i wykorzystać w pełni swoją wiedzę i doświadczenie. Wystarczy im zapewnić prostą w obsłudze i efektywną platformę komunikacji, w ramach której będą mogli koordynować realizację powierzonych projektów.

Project management = perfekcyjna organizacja działań

Odpowiednio wybrane narzędzia do zarządzania projektami w firmie pozwalają w jasny i przejrzysty sposób określić to:

  • kto zajmuje się wykonywaniem poszczególnych projektów,
  • jak wygląda podział zadań w zespole,
  • kto przejmuje odpowiedzialność za projekty,
  • na jakim etapie realizacji jest każdy wykonywany projekt,
  • jak wygląda jego rozliczanie.

Najłatwiejszym sposobem na usprawnienie zarządzania projektami, aby praca nad nimi była skoordynowana pomiędzy wszystkimi działami firmy, jest wdrożenie odpowiedniego oprogramowania. Funkcjonalny moduł pozwalający sprawniej zarządzać projektami jest dostępny m.in. dla systemów Exact Globe oraz Synergy – wyjaśnia specjalista z firmy Exact.

Efektywne rozliczanie czasu pracy zespołu

Praca metodą projektu zazwyczaj oznacza konieczność realizowania konkretnego planu oraz wytyczonych na początku celów. Mimo to, organizacja funkcjonowania w ramach jednego projektu może też ułatwiać rozliczanie godzin spędzanych przez pracowników na wykonaniu tego zlecenia. To możliwe zwłaszcza przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania. Stosowane obecnie rozwiązania pozwalają automatyzować zliczanie godzin spędzonych nad powierzonymi zadaniami. Jedyne, co musi zrobić kierownik projektu, to zatwierdzić czas wpisany do systemu. To ułatwia również wypłacenie stosowanego wynagrodzenia czy rozliczenie ewentualnych nadgodzin.

Zarządzanie projektami pozwala na precyzyjniejsze określenie stawek dla klienta

Przy zarządzaniu projektami wspartemu przez dobrej jakości system ERP łatwo jest wycenić koszt wykonania zlecenia dla klienta. To szczególnie istotne wówczas, gdy projekt jest niestandardowy, a do jego wykonania trzeba zaangażować więcej osób. Dobrze zsynchronizowane oprogramowanie ułatwi szybkie wykonanie kalkulacji, co pozwoli sprawnie wykonać wycenę i sfinalizować współpracę z klientem.

Projekty ułatwiają komunikację z klientem

Korzyści dla klienta płynące ze współpracy z firmą pracującą metodą projektu nie kończą się na sprawnej wycenie. Równie istotne jest to, jak szybko docierają do niego informacje o tym, na jakim etapie jest jego projekt i kiedy zostanie ukończony. Ten element jest ważny również z perspektywy przedsiębiorstwa, które może lepiej konkurować na rynku dzięki efektywniejszej obsłudze każdego zlecenia.

Pracuj metodą projektu sprawniej niż kiedykolwiek

Jak widać, realizacja projektów może być sposobem na optymalizację funkcjonowania przedsiębiorstwa i podniesienie jego konkurencyjności. Warunkiem osiągnięcia sukcesu jest jednak dobranie odpowiednich narzędzi do koordynacji wykonywanych zadań. Dlatego warto wybrać sprawdzone oprogramowanie, które zapewni spójność działania na każdym etapie.

Previous Zakupy online – jak ułatwić proces klientom?

Może to Ci się spodoba

Do Warszawy przyjechało kilka tysięcy inwestorów i globalnych koncernów

Polski ekosystem wspierający start-upy i innowacyjne przedsięwzięcia wciąż się rozwija. Kluczowa jest dla niego wymiana doświadczeń z dojrzałymi rynkami jak USA czy Izrael, czerpanie z tamtejszych wzorców i dostosowywanie ich do wschodnioeuropejskich realiów. Temu służy

Więcej biurokracji i utrudnienia dla firm w całej Europie

Przepisy zakładające wyrównywanie płacy minimalnej i składek socjalnych kierowców to część pakietu zmian socjalnych, które najbardziej niepokoją branżę transportową. Propozycje Brukseli mogą prowadzić do zwiększenia biurokracji i ograniczenia konkurencji – alarmują właściciele

Wyhamowały inwestycje w gospodarstwach rolnych

Sprzedaż ciągników i przyczep rolniczych spada. I półrocze 2019 roku jest pod tym względem najsłabsze od lat. W sumie zarejestrowano nieco ponad 3,9 tys. nowych ciągników i blisko 2,4 tys. nowych przyczep.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post