Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy faktoringowej?

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy faktoringowej?

Faktoring staje się coraz popularniejszą usługą finansową wśród polskich przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy przekonują się do takiej formy zabezpieczenia przed przeterminowanymi płatnościami między innymi dzięki mniejszej liczbie formalności niż na przykład w przypadku kredytu obrotowego. Nie oznacza to jednak, że tych formalności nie ma w ogóle. Między faktorem, a faktorantem musi zostać bowiem podpisana umowa. Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy faktoringowej? Oto najważniejsze wskazówki!

Umowa faktoringowa – koszty i czas trwania

Dwie najważniejsze kwestie, o których trzeba pamiętać, zawierając umowę faktoringową to czas jej obowiązywania i koszty, które przedsiębiorstwo musi ponieść. Czas trwania umowy faktoringowej jest sprawą oczywistą, nie ma potrzeby rozpisywać się na ten temat. Pochylić się natomiast trzeba nad kosztami. Te mogą być określone w różny sposób – może być to procent wartości faktury, którą wykupuje faktor, może być stała kwota powiązana z wysokością faktury. Praktyki w tym zakresie są różne – każdy przedsiębiorca musi sam skalkulować, jaka forma opłaty za usługę będzie dla niego najkorzystniejsza. Trzeba też zwrócić uwagę na cennik usługi oraz tabelę opłat i prowizji. Są tam podane między innymi koszty windykacji, opłaty za opóźnienie w płatnościach, a także stawka za rozłożenie płatności na raty i inne. To opłaty, których umowa nie uwzględnia, bo są one ewentualne lub opcjonalne. Warto jednak mieć świadomość, jakie koszty faktoringu pojawiają się w przypadku pojawienia się nieprzewidzianych okoliczności.

Inne ważne aspekty umowy faktoringu

W kontekście wykupowania faktury pamiętać też trzeba o tym, że w umowie faktoringowej powinna być też zawarta procentowa wartość faktury, którą faktor może wykupić. Czasem może być to 100%, ale nierzadko umowy faktoringowe mówią o wykupieniu na przykład tylko 80%. W faktoringu często mówi się o tej kwocie, że jest to zaliczka. Jeśli kontrahent zapłaci fakturę w terminie, wówczas faktor przekazuje brakujące 20% firmie i w ten sposób dopełnia kwotę. Dodatkowym punktem umowy może być także zapis, mówiący o maksymalnej kwocie wykupu w danym okresie, na przykład w miesiącu. To dość ważny punkt i każdy przedsiębiorca musi go dokładnie przeanalizować – zwłaszcza w kontekście kwoty, na którą sumarycznie wystawia faktury, a także liczby klientów, którzy przeterminowują swoje płatności. Umowa faktoringowa ma bowiem zasadność tylko wówczas, jeśli faktycznie przedsiębiorstwo potrzebuje stały i odczuwalny dopływ gotówki, bez konieczności oczekiwania na płatność kontrahentów.

Umowa faktoringowa – wniosek można złożyć przez internet

Kwestii, o których trzeba pamiętać, podpisując umowę faktoringową, wbrew pozorom wcale nie ma tak wiele, a sam dokument jest najczęściej prosty w interpretacji, a także łatwy do realizacji w toku codziennej pracy. Dodatkowym atutem faktoringu jest fakt, że umowę z faktorem można zawrzeć przez internet. Taką możliwość można znaleźć między innymi w tym serwisie: https://faktoria.pl/. To jeszcze bardziej ułatwia, upraszcza i skraca czas potrzebny na wszelkie formalności.

Artykuł sponsorowany.

Previous Organizer na biurko - porządek i terminowość
Next Używane wózki widłowe - dobra inwestycja czy chybiony pomysł?

Może to Ci się spodoba

Firma 1Comments

W Cieszynie powstanie pierwszy w Polsce akcelerator gier wideo. Ma pomóc młodym polskim twórcom

Międzynarodowe sukcesy polskich producentów gier komputerowych skłoniły Agencję Rozwoju Przemysłu, Uniwersytet Śląski i powiat cieszyński do stworzenia akcelerator gier wideo. Ma to być połączenie inkubatora przedsiębiorczości z funduszem zalążkowym. Akcelerator będzie wspierał

Dane w chmurze z gwarancją bezpieczeństwa

Zaufanie firm i instytucji do rozwiązań chmurowych rośnie, ale żeby przekonać do niej kolejne podmioty, dostawcy chmury inwestują w międzynarodowe certyfikaty bezpieczeństwa. Oktawave, pierwsza polska chmura obliczeniowa, otrzymała właśnie certyfikat ISO 27001.

Firmy szukają sposobów na ograniczenie wydatków i zwiększenie mobilności swoich pracowników

Tylko około 30 proc. pracowników w firmach ma do dyspozycji samochód służbowy. Pozostali muszą używać aut prywatnych lub transportu publicznego. Dlatego firma może zdecydować się na car-sharing, czyli usługę współdzielenia samochodu.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post