Kiedy można zmienić stawki amortyzacyjne?
Przepisy dotyczące zmian uprzednio przyjętych przez przedsiębiorców stawek amortyzacji są bardzo surowo interpretowane przez administrację podatkową.
Spięcia pomiędzy przedsiębiorcami a fiskusem dotyczy możliwości zwiększenia stawki amortyzacyjnej przez tego pierwszego w okolicznościach, gdy wcześniej do amortyzacji swoich środków trwałych zastosował on niższe stawki amortyzacyjne.
Zgodnie z przepisami podatnicy mogą modyfikować wartości odpisów amortyzacyjnych. Przepis ten dotyczy również, tego, że podatnicy mogą te stawki podwyższać dla środków trwałych będących w pogorszonych lub złych warunkach.
Zmniejszenie stawki amortyzacyjnej może mieć miejsce tylko dla konkretnych środków trwałych. Sytuacja konfliktowa powstaje wówczas, gdy przedsiębiorca mając prawo zastosowania stawki wyższej, zrezygnował z niej i obniżył ją. W takiej sytuacji może on potem podwyższyć stawkę, ale tylko do kwoty ustalonej w wykazie stawek amortyzacyjnych.
Osobie prowadzącej działalność gospodarczą opłaca się obniżyć stawkę, jeżeli nie jest on zaabsorbowany gromadzeniem kosztów podatkowych. Takie firmy starają się, aby koszty ujawniły się już po zakończeniu inwestycji. Po zyskaniu dochodu w późniejszym czasie podatnik jest już zainteresowany zwiększeniem stawki.
Interpretując te przepisy organy podatkowe stwierdziły, że w opisanym powyżej wymiarze podatnik nie może zmieniać stawek amortyzacyjnych.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Podatki przedsiębiorców – zmiany 2015
Ten rok obfituje w nowelizacje ustaw dotyczących podatków. Głównym celem zmian było wprowadzenie ułatwień dla biznesu, ale również uszczelnienie systemu podatkowego. Jak wpłynął wprowadzone zmiany na finanse firmy? Podatek od
Utrudnianie kontroli skarbowej może słono kosztować
Nie jest zakazane prawnie nieokazanie w danym momencie ksiąg (nie ustawiczne) ani zażądanie od urzędników, by określili, których dokumentów potrzebują i w jakim terminie. Podobnie – sama tylko zamiana pomieszczeń
Fiskus każe nabywców za przestępczą działalność sprzedawców
Fiskus wdraża kolejne procedury mające na celu ograniczenie przestępczej działalności gospodarczej. Dlatego właśnie zakazuje się odliczania koszów oraz podatku VAT nabywcom, którzy kupili towar od oszustów. Przedsiębiorcy, którzy dokonują zakupu
Unijny VAT kontra mali sprzedawcy usług elektronicznych
Od stycznia 2015r. sprzedawcy usług elektronicznych muszą stosować nowe prawo unijne. Sprzedawca, którego e-produkt kupi klient zagraniczny zobowiązany jest do odprowadzenia podatku VAT w kraju konsumenta. Nowelizacja jest wymierzona przeciwko
Podatek od sprzedaży detalicznej wchodzi w życie
Od dzisiaj wchodzi w życie podatek od sprzedaży detalicznej. Podstawę opodatkowania stanowić będzie osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodu ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 mln zł. Podatek będzie musiało płacić ok.
0% VAT – nadmierna odpowiedzialność podatnika
Nie zawsze niespełniony wymóg formalny przesądzi o zakwestionowaniu stawki 0% VAT. Orzeczenie podważające zbytni formalizm wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 9 października 2014 r.,w sprawie C-492/13 Traum. Zastosowanie stawki 0% VAT
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post