W jaki sposób bezrobotne osoby starsze mogą korzystać informacji zawodowej?
Obecnie poradnictwo i doradztwo zawodowe stają się coraz bardziej powszechne. Taka pomoc w procesie poszukiwania pracy opiera się na badaniu potencjału zawodowego, sprawdzenia preferencji zawodowych, konsultacji w temacie przygotowania dokumentów aplikacyjnych czy autoprezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Młodzi ludzie już na wczesnym etapie edukacji mają możliwość zapoznania się z opcjami, jakie mogą wykorzystać w toku kształcenia czy pracy zawodowej.
Osobom, które zaczynały swoją pracę 20 lub 30 lat temu i aktualnie trudno im odnaleźć się na rynku pracy. Zwłaszcza problemy mają osoby, które całe swoją karierę zawodową spędziły w jednym zakładzie. Trudność ta polega na tym, że bezrobotny nie ma doświadczenia w zdobywaniu zatrudnienia w teraźniejszych realiach, ponieważ dotąd nie zmieniał pracy i ma nawyki związane z tylko jednym pracodawcą. Osoby starsze nie mają umiejętności prezentowania się pracodawcy, tak, aby przekonać go, że jest najodpowiedniejszym kandydatem do pracy. Wynika to z tego, że w przeszłości chwalenie się nie było pozytywnie postrzegane, a skromność uważano za jedną z najistotniejszych wartości.
W obecnych czasach dla osób starszych problemem jest stworzenie dokumentów aplikacyjnych, jest powiązane ze znajomością obsługi komputera. Istotną sprawą jest nieustanne podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych poprzez organizowanie szkoleń i kursów, które umożliwią nabycie nowych umiejętności. Zaletą osób starszych jest długie doświadczenie zawodowe, dlatego kandydaci powinni prezentować ten fakt, jako swój atut.
Osoby starsze, które poszukują pracy powinny mieć wiedzę, że funkcjonuje doradztwo zawodowe. Polega ono na działalności doradców, którzy mogą udzielić pomocy w aktywizacji zawodowej, decydowaniu o sprawach zawodowych oraz kontrolować proces poszukiwania pracy. Informacja zawodowa pomaga dowiedzieć się, jakie możliwości mają te osoby i gdzie zwrócić się w razie pytań lub wątpliwości.
Joanna Walerowicz
www.biznesgazeta.pl
Może to Ci się spodoba
Które czynności nie są objęte podatkiem VAT?
Podatek VAT, inaczej mówiąc podatek od towarów i usług, jest najbardziej popularny wśród polskich właścicieli firm. Przepisy opisują sytuacje, w których trzeba przyjąć opodatkowanie oraz kiedy można uniknąć dodatkowych płatności.
Firma w mieszkaniu – zwiększenie zysku przez amortyzację
Spora grupa przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu. Takie rozwiązanie ma swoje liczne plusy, m.in. brak konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z wynajmowaniem lokalu, możliwość prowadzenia
Czy przedsiębiorcy zarabiają dużo?
Wielu podwładnych dużych firm i korporacji prognozuje założenie własnej działalności gospodarczej. Powodów takiego planu zawodowego jest kilka. Aczkolwiek zazwyczaj najbardziej ceniona jest niezależność decyzyjna i materialna. Ile zarabia zwykły przedsiębiorca?
Czy firmy powinny organizować grupową integrację?
Nie od dziś wiadomo, że prawidłowe stosunki między pracownikami to fundament zdrowej atmosfery w pracy. W związku z tym każdy przełożony musi dbać o nawiązanie więzi zawodowych lub ich poprawianie.
Zakup zaawansowanego oprogramowania dla biznesu
Mali i średni przedsiębiorcy coraz chętniej inwestują w zaawansowane oprogramowanie biznesowe. Stały się one dla nich bardzo istotnym narzędziem prowadzeniu biznesu. Cena nie jest już najważniejszym kryterium, liczy się to, w jaki sposób programy pozwolą
Zagraniczna podróż służbowa – jak ją rozliczyć?
Delegacje zagraniczne, podobnie jak te krajowe, rządzą się własnymi prawami. Pracownikowi oddelegowanemu w podróż służbową należy się zwrot kosztów poniesionych w związku z jej odbyciem oraz diety za każdy dzień,
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post