Jak rozliczyć się z transakcji z przedsiębiorstwem, które nie płaci podatku VAT?

Jak rozliczyć się z transakcji z przedsiębiorstwem, które nie płaci podatku VAT?

Według przepisów podatkowych podatkowi od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów zrealizowana na obszarze kraju, lub wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT). Na potrzeby dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych, podmiot musi być wpisany do systemu VIES. W trakcie dokonywania wymiany handlowej może również być zastosowana pomyślna stawka podatku VAT 0%. Przepis ten może zostać dokonany w sytuacji, gdy nabywcą towaru jest przedsiębiorca opłacający podatek od wartości dodanej i poddany identyfikacji na potrzeby dokonania transakcji wewnątrzwspólnotowej na terytorium państwa innym niż Polska.

Aby transakcja była określona, jako WTD muszą zostać spełnione warunki:

– wykonanie dostawy towarów,

– towar musi zostać przewieziony z terenu kraju na obszar innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej,

– dostawa towaru musi zostać dokonana na rzecz płatnika podatku od wartości dodanej, który jest zarejestrowany, aby zaistniała możliwość tego zlecenia dokonywanej na terenie innego niż własny kraju, który jest członkiem Unii Europejskiej.

Zatem, jeżeli będący stroną transakcji nabywający towar podaje numer VAT-RO, który na datę zrealizowania transakcji nie widnieje w systemie, oznacza to, że dostawa ta nie była wykonana na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej wpisanego do rejestru na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowej. Tym samym taka dostawa nie jest uznawana za WDT i powinna zostać opodatkowana, jako dostawa dokonane na obszarze kraju.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Jakie ulgi przysługują bezrobotnym kobietom spodziewającym się potomka?
Next Wypowiedzenie umowy pracownicy w ciąży

Może to Ci się spodoba

Podatki 0 Comments

Obowiązek podatkowy a sprzedaż licencji na oprogramowanie

Nie każda usługa świadczona przez dłuższy czas jest usługą ciągłą w rozumieniu ustawy o VAT. Korzystanie z usługi przez wiele miesięcy jest tylko jednym z warunków, które decydują o ciągłym

Kiedy otrzymamy ulgę prorodzinną?

Otrzymanie pieniędzy z racji prorodzinnej metody określania podatku VAT jest obarczone limitem przychodu, jaki dziecko może uzyskać w danym roku podatkowym. Wątpliwości budzą się w sytuacji wliczania do limitu kwot

Czy wpłacając zaliczkę powinniśmy otrzymać fakturę?

Niejednokrotnie nabywcy wpłacają zaliczkę na poczet usług wykonywanych przez zleceniobiorcę. Najczęściej jest to wymóg firmy i stanowi asekuracje w momencie nie wykonania odbioru zamówionych dóbr po ich realnym wykonaniu. Według

Podatki 0 Comments

Zmiany w rozliczaniu VAT w budownictwie kłopotem dla branży

Nowe zasady rozliczania VAT za usługi budowlane, które weszły w życie z początkiem stycznia, mają uszczelnić system podatkowy oraz ograniczyć oszustwa i nadużycia. Nowe przepisy budzą jednak wątpliwości interpretacyjne. Sam podatnik musi sklasyfikować usługi.

Nowa matryca VAT ułatwi życie przedsiębiorcom

W kwietniu 2020 roku ma wejść w życie nowa matryca stawek VAT. Celem zmian jest uporządkowanie obecnej sytuacji, która powoduje wśród przedsiębiorców kłopoty interpretacyjne. Nowym i korzystnym dla nich rozwiązaniem ma być tzw.

Działalność menadżerska członka zarządu nie podlega VAT

Skoro podatnik nie wykonuje działalności w swoim imieniu i na własny rachunek, lecz w imieniu zarządzanej spółki, to czynności świadczone przez niego na podstawie kontraktu menedżerskiego nie podlegają VAT –

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź