Pracownik ochrony – tylko niekarany

Pracownik ochrony – tylko niekarany

Osoby, które chcą sobie dorobić do emerytury pracując w ochronie nie kryją zdziwienia, gdy pracodawca prosi o zaświadczenie o niekaralności. Czy agencja zatrudniająca ochroniarzy ma prawo żądać takich dokumentów?

Zaświadczenie o niekaralności a Kodeks pracy

W świetle przepisów Kodeksu pracy, pracodawca może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych osobowych obejmujących: imię (imiona) i nazwisko, imiona rodziców, datę urodzenia, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji), wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Wśród wymienionych danych nie jest wymieniona informacja o skazaniach (niekaralności) kandydata do pracy. Jednak pracodawca może żądać podania takich danych, gdy przepis prawa wyraźnie tak stanowi.

Krajowy Rejestr Karny

Ustawa o Krajowym Rejestrze Karnym mówi, że pracodawca ma prawo do uzyskania informacji o osobach, których dane zgromadzone zostały w rejestrze, w zakresie niezbędnym dla zatrudnienia pracownika, co do którego z przepisów ustawy wynika wymóg niekaralności, korzystania z pełni praw publicznych, a także ustalenia uprawnienia do zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej.

Ustawa o ochronie osób i mienia

Wykonywanie zawodu pracownika ochrony podlega regulacjom ustawy o ochronie osób i mienia. Do 31 grudnia 2013r. z mocy tej ustawy warunek niekaralności musiały spełniać tylko osoby pracujące jako licencjonowani agenci ochrony (kwalifikowani agenci ochrony). Od 1 stycznia 2014r. zgodnie z art. 31 tej ustawy żaden z pracowników ochrony, niezależnie od tego, czy jest kwalifikowanym, czy niekwalifikowanym agentem ochrony musi spełniać ten warunek.

Jak mówi ustawa „pracownikiem ochrony, co do którego nie jest wymagany wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego, może być osoba pełnoletnia, nieskazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne”.

Zatem pracodawca ma obowiązek zatrudniania wyłącznie osób, które okażą zaświadczenie o niekaralności.

Previous Wniosek o uznanie kwalifikacji zawodowych przez internet
Next Ford w leasingu – korzystna oferta dla firm

Może to Ci się spodoba

W przyszłym roku płaca minimalna najprawdopodobniej przekroczy 4,2 tys. zł brutto

W 2023 roku płaca minimalna wzrośnie dwukrotnie: pierwsza podwyżka nastąpiła w styczniu, druga czeka firmy w lipcu. To jednak nie koniec podwyżek, bo zgodnie z obowiązującym prawem kolejna powinna nastąpić od początku 2024 roku.

Urlopy 0 Comments

Kiedy pracodawca nie odmówi wolnego?

Każdy zatrudniony funkcjonujący na zasadach umowy o pracę ma święte prawo do wybrania dni wolnych od pracy. Wystarczy tylko, że podwładny spełnia wszystkie wymogi niezbędne do ubiegania się o wspomniane

Kodeks pracy 0 Comments

Jak prowadzić ewidencję czasu pracy?

Pracownicy są ściśle rozliczani z czasu pozostawania do dyspozycji pracodawcy. Ewidencja pracy jest takim dokumentem, w którym weryfikuje się godziny pracy w celu naliczenia należnego wynagrodzenia. Zasady prowadzenia ewidencji określone

ZUS ZLA. Kiedy trzeba dostarczyć zwolnienie lekarskie pracodawcy?

Rok 2015 jest pierwszym rokiem, w którym w życie wprowadza się tzw. e-zwolnienia. Na całkowite wdrożenie systemu informatycznego obsługującego przesył zwolnień bezpośrednio z gabinetu lekarskiego do ZUS oraz pracodawcy trzeba

Kodeks pracy 0 Comments

Zmiana formy pracy w trakcie zatrudnienia

Telepraca jest to odmiana wykonywania pracy, która może realizować się poza obszarem zakładu pracy. Jest to również forma, która wykorzystuje urządzenia komunikacji elektronicznej do kontrolowania wyników pracy zatrudnionego. Zasady wprowadzenia

Zatrudnienie 1Comments

Kiedy wykorzystuje się development center?

Często firmy rekrutujące pracowników mają szeroki zbiór testów, badań, klasycznych pytań oraz zadań, które zweryfikują najważniejsze zdolności oraz kompetencje do zajęcia wyznaczonego stanowiska. Wśród wielu ogromnym wzięciem cieszy się development

3 komentarze

  1. marek
    14 listopada, 13:41 Reply
    Wydaje mi się, że pracodawcy mają akurat takie prawo, żeby żądać zaświadczenia o niekaralności. Ochrona moim zdaniem działa coś, jak policja.
  2. dawid
    30 listopada, 15:37 Reply
    Nie wyobrażam sobie, żeby pracownik ochrony był karany. Niestety mimo wszystko jest on odpowiedzialny za innych ludzi.
  3. mis
    15 grudnia, 19:16 Reply
    Dla mnie pracownik ochrony jest jak pracownik policji, a niestety pracownik policji nie mógłby być karany.

Zostaw odpowiedź