Czy jedyny członek zarządu może świadczyć nieodpłatne świadczenie dla spółki?

Czy jedyny członek zarządu może świadczyć nieodpłatne świadczenie dla spółki?

Członek zarządu jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wykonujący usługi w zakresie zarządzenia nieruchomościami chce w nie pobierając wynagrodzenia wykonywać usługi na rzecz zainteresowanych klientów i przez to zredukować koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa. Czy w rozumieniu ustawy CIT usługi obejmujące zarządzanie nieruchomościami dla klientów firmy będzie równało się z bezpłatnym świadczeniem dla spółki?

Wnioskodawca zastosował argument, że na gruncie podatku CIT wskazane usługi będą dla spółki neutralne, a przyczynią się jedynie do obniżenia kosztów działania firmy oraz będą wpływały na powstanie dochodu, który w następnie będzie wypłacany członkowi zarządu.

Dyrektor Izby Skarbowej nie przychylił się do tej interpretacji stwierdzając, że nieodpłatne świadczenie nie zobowiązuje odbiorcy do świadczenia wzajemnego. Zatem w takiej sytuacji może powstać przysporzenie majątkowe, znaczące tyle, że spółka nie będzie musiała zapłacić za usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami świadczonych na rzecz jej klientów?

Zatem, w rozumieniu ustawy o CIT realizowanie określonych powyżej usług jest nieodpłatnym świadczeniem, które powinno być rozumiane przez spółkę jako przychód i zapłacić od niego podatek dochodowy.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Jakie są błędne przekonania na temat SEO?
Next Jakie zadanie obejmuje usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych?

Może to Ci się spodoba

Spółki 0 Comments

Jak utrata uprawnień udziałowca wpływa na kondycję spółki?

Spółki z zasady bazują na porozumieniach partnerów uprawiających indywidualne wolne zawody. Komplikacje pojawiają się w przypadkach, gdy jeden z nich utraci prawo do legalnego wykonywania wolnej aktywności gospodarczej. Po pierwsze

Spółki 0 Comments

Kto może założyć spółkę europejską?

Każdy przedsiębiorca, który planuje rozwój swojego interesu i przeniesienie usług również poza Polskę, musi brać pod uwagę otwarcie spółki europejskiej. Oczywiście, żeby do tego doszło trzeba spełnić kilka istotnych warunków.

Spółki 0 Comments

Kim są członkowie spółki partnerskiej?

W porównaniu z innymi korporacjami spółka partnerska różni się od nich pewnymi właściwościami. Ważnym parametrem jest konieczność posiadania partnera. Osoba ta musi wykonywać wolny zawód. Punktem docelowym przedsiębiorstw partnerskich jest

Spółki 0 Comments

Jak powinno wyglądać sprawozdanie z działalności spółki?

Ustawa o rachunkowości stanowi o obowiązku spółek kapitałowych do złożenia rocznego sprawozdania finansowego za ubiegły rok rozliczeniowy. W sytuacji prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością konieczne jest dołączenie raportu z funkcjonowania

Wiadomości 0 Comments

Jak przekształcić przedsiębiorstwo w spółkę z o.o.?

Z roku na rok coraz prostsze staje się przekształcanie własnej firmy w spółkę z o.o. Obecnie na rynku jest mnóstwo firm jednoosobowych, w których to jedna osoba jest odpowiedzialna za

Spółki 0 Comments

Czym są dochody źródłowe?

Jednostki z ograniczoną odpowiedzialnością muszą stosować się do zasad uiszczania podatku przychodowego od pozyskanych dochodów. Podmioty korzystające z ulg z tego tytułu, powinny mieć rzetelną bazę danych dla swoich zysków.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź