Czym jest lean manufacturing?

Czym jest lean manufacturing?

W obecnych czasach efektywna praca przedsiębiorstwa to złożony proces, który powinien być poddawany stałej kontroli. Niestety czasem zdarza się, że właściciele swoich firm nie są w stanie skutecznie zarządzać pracownikami i nie wykorzystują potencjału, który mógłby przełożyć się na większe zyski. Z pomocą przychodzi filozofia lean manufaturingu. Na czym ona polega?

Oszczędne gospodarowanie zasobami

Historia lean manufacturing ma swój start w 1890 roku, kiedy amerykański inżynier Frederick Winslow Taylor rozpoczął badania, których celem było ustalenie najskuteczniejszej metody wykonywania zadań służbowych, szkolenia pracowników i motywowania do dalszej pracy. Po serii wnikliwych badań Taylor udostępnił swoje przemyślenia publicznie. Zainteresowany teorią Frank Gilbreth wzbogacił ją o koncepcję podziału czasu pracy na bloki czasowe.

Filozofię lean manufacturingu wprowadził japoński koncern Toyota, który dzięki powstałym koncepcjom eliminacji strat i działaniu w określonych ramach czasowych spowodował, że firma zaczęła odnosić liczne sukcesy. Obecnie lean manufacturing uznaje się za koncepcję, dzięki której firmy są w stanie skutecznie zarządzać swoim przedsiębiorstwem przy równoczesnych oszczędnościach w codziennych działaniach. Filozofię można przetłumaczyć na język polski jako oszczędne gospodarowanie zasobami.

Jakie korzyści wynikają z wdrożenia teorii LM?

Przedsiębiorcy mogą liczyć przede wszystkim na korzyści, które będą widoczne zarówno w sektorze przemysłowym, finansowym, jak i komercyjnym. Efektem wprowadzenia filozofii lean manufacturingu do przedsiębiorstwa jest między innymi skrócenie terminów dostaw dóbr zamawianych przez klientów, lepsza jakość produktów, zwiększenie produkcji przy zachowaniu dotychczasowych inwestycji, a przede wszystkim koncentracja na produkcie i zyskowności. Lean manufacturing skupia się głównie na tym, aby wyniki finansowe poszybowały w górę, podczas gdy obniżono koszty produkcji.

Najważniejsze zasady koncepcji lean manufacturingu

Wdrożenie lean manufacturingu w każdym przedsiębiorstwie powinno opierać się na pięciu istotnych zasadach. Należą do nich między innymi ciągłe doskonalenie się, dokładne zdefiniowanie wartości czy wdrożenie systemu, który będzie podążał za aktualnymi potrzebami konsumenta.

Poszczególne zasady koncepcji szczegółowo traktowane są podczas szkoleń prowadzonych przez firmę TQMsoft. Wykładowcy szkolenia stawiają na doskonalenie umiejętności praktycznych poprzez angażujące ćwiczenia, które następują po części teoretycznej. Oferta skierowana jest do pracowników wszystkich szczebli, których zadaniem jest ciągłe doskonalenie się, osób odpowiedzialnych za wdrożenie koncepcji lean manufacturingu w swoim przedsiębiorstwie, przedstawicieli działów produkcyjno-technologicznych czy osób z działów kontroli jakości.

TQMsoft to lider szkoleń dla branży produkcyjnej, który od ponad 20 lat zdobywa doświadczenie w podnoszeniu kluczowych kompetencji pracowników. Firma stawia na praktyczne rozwiązania, dostarczając klientom skutecznych odpowiedzi na bieżące problemy przedsiębiorstwa.

Partnerem materiału jest firma TQMsoft – lean manufacturing.

Previous Dlaczego warto skorzystać z usług telemarketingowych
Next Jak wybrać odpowiednią sofę do salonu?

Może to Ci się spodoba

Kultura organizacyjna firmy

Polityka compliance, czyli zgodnego nie tylko z prawem, ale i etyką biznesową kierowania działaniami w firmie jest procesem kosztownym, ale na dłuższą metę opłacalnym. Na razie dobre praktyki to głównie domena banków i ubezpieczycieli, dużych

Menadżerów w Polsce łączy skuteczność i determinacja. Kobiety wykazują większą elastyczność i otwartość na zmiany

Menadżerowie w Polsce są odważni i ambitni, łączy ich skuteczność i determinacja. Nie wyróżniają się specjalnie na tle liderów w innych krajach, nawet jeżeli pracują w międzynarodowych organizacjach – wynika z raportu „Przedsiębiorcze przywództwo” SHL Polska. Prezes

Umowa o dzieło. To powinieneś o niej wiedzieć

Umowa o dzieło oraz umowa zlecenie nazywane są umowami śmieciowymi. Obecnie ustawodawcy zmierzają do ograniczania nadmiernego wykorzystywania tych umów w relacjach przedsiębiorca – osoba świadcząca pracę, zmieniając przepisy dotyczące „oskładkowania”

Małe i średnie firmy będą mogły wytwarzać prąd w mikroinstalacjach. To pomoże im obniżyć koszty energii

Jak pokazują dane Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, w ubiegłym roku w Polsce powstało 28,36 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 173 MW. Ich liczba ma radykalnie wzrosnąć po uruchomieniu programu Energia Plus, dzięki któremu

Konsultant IT – kiedy jego pomoc jest niezbędna?

Zarówno małe, jak i duże firmy dostrzegają potencjał postępu technologicznego i chętnie inwestują w nowoczesne systemy informatyczne. Usprawnienia systemów informatycznych oraz doradztwo branżowe zapewniają konsultanci IT. Kiedy warto zwrócić się

Lojalność partnerów biznesowych kluczem do sukcesu firmy

Wielu przedsiębiorców stawia w swoich działaniach przede wszystkim na reklamę produktów i usług, ponieważ w tym widzi najlepszą szansę na rozwój i pozyskiwanie klientów oraz kontrahentów. Niestety, taka działalność ma

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź