Kredyt na innowacyjne technologie – zmiany w sposobie przyznawania

Kredyt na innowacyjne technologie – zmiany w sposobie przyznawania

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach wsparcia działalności innowacyjnej. Zmiany zakładają korzystniejszą dla przedsiębiorców i bardziej efektywną dla kraju ocenę innowacyjnych rozwiązań wdrażanych w firmach.

Nowelizacja objęła swym zakresem procedury przyznawania kredytów technologicznych, które częściowo mogą być spłacane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Kredyt ten nie tylko zmieni nazwę (obecnie będzie to kredyt na innowacje technologiczne), zmieni się również użyteczność przyznanej pomocy oraz sposób oceny wprowadzanych innowacji.

Dotychczas pomoc ukierunkowana była wyłącznie na rozwiązania innowacyjne w obszarze przedsiębiorstwa, które korzystało z preferencyjnego kredytu. Teraz wspierane mają być nowoczesne technologie z zakresu m.in. prawa własności przemysłowej, wyników badań, prac rozwojowych czy nieopatentowanej wiedzy technicznej użyteczne w skali całego kraju.

Korzystne zmiany obejmą także system oceny projektu. Wg dotychczasowych rozwiązań prawnych to wnioskujący o kredyt przedsiębiorcy dostarczali zlecane przez siebie ekspertyzy dotyczące innowacyjności rozwiązań. Teraz zadanie to przejmą wskazani przez BGK specjaliści z branż, których projekt dotyczy. Takie działanie pozwoli na oszczędność środków finansowych przeznaczanych do tej pory na wystawianie ekspertyz, a co najważniejsze, ukierunkuje pomoc na najbardziej innowacyjne projekty.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous 0% VAT – nadmierna odpowiedzialność podatnika
Next Podatki przedsiębiorców – zmiany 2015

Może to Ci się spodoba

Firmy nieprzygotowane na cyberzagrożenia z powodu braku specjalistów i niskich budżetów

Zbyt mały budżet i brak specjalistów o określonych kompetencjach w obszarze cyberbezpieczeństwa – to główne bariery, które utrudniają firmom ochronę przed atakami w sieci. Ponad połowa przyznaje, że nie jest w stanie wykryć i odeprzeć zaawansowanego cyberataku.

PKO BP wesprze polskie start-upy

Do 200 tys. zł dofinansowania, dostęp do infrastruktury technicznej oraz wsparcie ekspertów ds. biznesu, podatków i prawa mogą otrzymać innowacyjne przedsiębiorstwa uczestniczące w konkursie Scale UP, który jest częścią programu Start in Poland.

Mała firma 0 Comments

Spółka komandytowa-dobre rozwiązanie dla rodzinnej firmy?

Najlepszą drogą, aby pozyskać środki na rozwój rodzinnego biznesu jest stworzenie spółki komandytowej. W Polsce funkcjonuje wiele działalności o charakterze firmy rodzinnej. Nierzadkim problemem tych firm jest jednak niedostatek kapitału

Mała firma 1Comments

Dlaczego firmy powołują grupy zadaniowe?

Każdy pracownik przyjęty w większej firmie posiada zakres zobowiązań, którymi powinien się zajmować na co dzień. Zdarzają się jednak sytuacje, w których należy wykonać dobrze i sprawnie konkretny projekt, ale

Mała firma 0 Comments

Czym jest controlling?

Duże firmy i korporacje wybierają ambitne plany, które muszą zostać zrealizowane w określonym okresie. Aby ocena na koniec roku została wydana sprawiedliwie i obiektywnie wykorzystuje się tzw. controlling. Czym się

Jednolity Plik Kontrolny – dlaczego warto zabezpieczyć się już dziś?

Elektroniczne kontrole urzędu skarbowego stały się już faktem – z dniem 1 lipca zaczęła obowiązywać ustawa, wprowadzająca w życie termin Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli JPK. Ta decyzja Ministerstwa Finansów ma

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź