Nowelizacja Prawa autorskiego korzystna dla pisarzy i tłumaczy

Nowelizacja Prawa autorskiego korzystna dla pisarzy i tłumaczy

7 sierpnia 2015 senat przyjął nowelizację Ustawy o prawie autorskim oraz prawach pokrewnych. Głównymi beneficjentami zmian w Prawie autorskim są polskojęzyczni pisarze, tłumacze oraz wydawcy. Zyskają oni dodatkowe wynagrodzenie z tytułu wypożyczania ich książek przez biblioteki publiczne.

Środki przeznaczone na wypłatę wynagrodzenia dla twórców będą pochodziły z Funduszu Promocji Kultury zasilanego z dopłat przewidzianych w przepisach o grach hazardowych. Pisarze, tłumacze oraz wydawcy będą otrzymywali je od Organizacji Zarządzania Zbiorowego wybranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ministerstwo bowiem będzie pierwszym dysponentem funduszy.

Wysokość wynagrodzenia będzie uzależniona od popularności książki na rynku. Te najrzadziej wypożyczane będą najsłabiej opłacane, a wynagrodzenie dla ich twórców wyniesie ok. 40zł. Najpopularniejsze pozycje mogą być wycenione nawet na 20 000zł. Przewiduje się, że w latach 2016 – 2024 na ten cel przeznaczonych zostanie 37,6 mln zł. Większość, bo 75% funduszy trafi do pisarzy, 25% całej puli zostanie przyznana wydawcom.

Nowelizacja uporządkuje też sytuację tzw. „dzieł porzuconych”, tzn. takich, których autor jest nieznany. Dotychczasowe przepisy nie pozwalały na ich udostępnianie. Obecnie ma się to zmienić. „Dzieła porzucone” będzie można digitalizować i udostępniać, jednak to przywilej tylko dla placówek kulturalnych i oświatowych.

Nowe przepisy poszerzą zakres uprawnień instytucji oświatowych, uczelni oraz jednostek naukowych. Zgodnie z nowym Prawem autorskim będą one miały prawo do korzystania z cudzych utworów w działalności edukacyjnej i naukowej bez konieczności uzyskania zgody uprawnionych oraz wypłacania im z tego tytułu wynagrodzenia.

Kolejna zmiana obejmie prawo prasowe. Wykreślenie art. 30 mówiącego o prawie do sporządzania i rozpowszechniania własnych opracowań dokumentacyjnych, ma zachęcić firmy zajmujące się monitoringiem gazet do zawarcia umów z reprezentującą ich organizacją zbiorowego zarządzania – Stowarzyszeniem Wydawców REPROPOL. Brak wspomnianego przepisu nie pozwoli powoływać się na niego przy usprawiedliwianiu braku płatności za korzystanie z tekstów.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Podatki przedsiębiorców – zmiany 2015
Next Masz firmę i tracisz etat? Bądź zdrów bo ZUS nie wypłaci zasiłku

Może to Ci się spodoba

Prawo dla firm 1Comments

Likwidacja spółki z o.o. a nowe interesy

Likwidacja spółki z o.o. zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie spółek handlowych jest zbiorem działań podejmowanych przez jej likwidatorów, zmierzających do zakończenia działalności tej spółki. Takimi działaniami mogą być np.

Prawo dla firm 0 Comments

Duże zmiany w urzędach pracy. Ministerstwo szykuje projekt reformy

Resort pracy przygotowuje dużą reformę rynku pracy. Zgodnie z założeniami urzędy pracy mają zostać scentralizowane i przejść pod kontrolę administracji rządowej, dzięki czemu zyskają większą elastyczność i zwiększą skuteczność. Nowe przepisy zniosą też

Podatki 0 Comments

Od stycznia obowiązują nowe ulgi dla przedsiębiorców

Niektóre elementy Polskiego Ładu, który właśnie wszedł w życie, mają na celu zwiększenie inwestycji na giełdzie. Rząd przewidział w nim ulgę na IPO, która pomoże firmom, nawet niewielkim, wejść na giełdę. Z

Prawo dla firm 0 Comments

Sukcesja firmy po śmierci właściciela będzie prostsza. Nowe prawo wchodzi w życie 25 listopada

W niedzielę zacznie obowiązywać ustawa o sukcesji firm rodzinnych, która umożliwi sprawne kontynuowanie działalności przedsiębiorstwa po śmierci jego właściciela. Adresatem nowych rozwiązań są ponad 2 mln przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG, z których przeszło

Prawo autorskie 0 Comments

Jakie zapisy umieścić w umowie o autorskich prawach osobistych?

Zgodnie z prawem autorskie prawa osobiste nie są poddawane zrzeczeniu i są niezbywalne. Wynika to z charakteru tych praw i ich wyróżnienia. Autorskie prawa osobiste wyrażają indywidualną więź twórcy z

Prawo dla firm 1Comments

Konsorcjum częstą formą współpracy gospodarczej, ale ryzykowną

Umowa konsorcjum, czyli forma współpracy gospodarczej przy realizacji jednego celu, najczęściej zawierana jest w sytuacji startu podmiotów w przetargu publicznym. Członkowie konsorcjum są solidarnie odpowiedzialni wobec osób trzecich. Każdy z nich ponosi pełną

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź