Polski Ład – zmiany w wynagrodzeniach od 1 lipca 2022

Polski Ład – zmiany w wynagrodzeniach od 1 lipca 2022

W ramach programu Polski Ład wprowadzonych zostało wiele zmian podatkowych. Dotyczą one m.in. sposobu naliczania wynagrodzeń pracowników. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Od 1 lipca 2022 r. obowiązują pewne modyfikacje w systemie podatkowym. Jedną z nich jest zmiana zasad opodatkowania wynagrodzeń pracowników. Jeśli chcesz zapoznać się z ciekawymi informacjami na ten temat, przeczytaj nasz artykuł.

Polski Ład 2.0 – zmiany od lipca 2022

Nowy Polski Ład to program przewidujący wiele działań w różnych obszarach. Obejmuje on między innymi szereg zmian podatkowych. 1 lipca 2022 roku wszedł w życie nowy system podatkowy, który będzie miał zastosowanie co do rozliczeń za cały ten rok. Zmiany, które zaszły w podatkach w ramach Polskiego Ładu 2.0, to przede wszystkim:

 • Likwidacja ulgi dla klasy średniej, z której mogli skorzystać pracownicy i przedsiębiorcy opodatkowani wg skali podatkowej, osiągający roczne dochody w wysokości od 68 412 zł do 133 692 zł.
 • Obniżenie podatku o część zapłaconej stawki zdrowotnej.
 • Możliwość zmiany formy opodatkowania w trakcie roku – przedsiębiorca, który rozlicza się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub podatku liniowego, może zmienić formę opodatkowania na skalę podatkową.
 • Możliwość przekazania 1,5% podatku na organizacje pożytku publicznego.
 • Przywrócenie możliwości wspólnego rozliczenia się z dzieckiem dla rodziców samotnie wychowujących dzieci.
 • Obniżenie stawki PIT z 17% do 12%.
 • Niższe zaliczki na podatek dochodowy.

Zmiany w wynagrodzeniach od 1 lipca 2022

Od 1 lipca 2022 r. stawka PIT została obniżona dla sporej części osób. Podatnicy, którzy wcześniej płacili 17% PIT, po zmianach zapłacą 12%. Modyfikacje te dotyczą osób rozliczających się z wykorzystaniem skali podatkowej – pracowników, zleceniobiorców, emerytów i przedsiębiorców. Zmiany w podatku PIT, które zostały wprowadzone 1 lipca, będą obowiązywały przy rozliczeniu podatkowym za 2022 rok. Niższa stawka podatku będzie miała zastosowanie w przypadku osób, których dochody w roku 2022 będą wyższe niż 30 tysięcy zł, ale nie przekroczą 120 tysięcy zł. Osoby, które osiągną dochód w wysokości do 30 tysięcy zł rocznie, nie zapłacą żadnego podatku. Z kolei w przypadku osób, które uzyskają roczne dochody w wysokości powyżej 120 tysięcy zł, stawka PIT w dalszym ciągu będzie wynosiła 32%.

Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń

Od 1 lipca 2022 r. obowiązują nowe przepisy Polskiego Ładu w kwestii wynagrodzeń pracowników. W związku z tym Ministerstwo Finansów udostępniło kalkulator wynagrodzeń Nowy Ład, który można znaleźć w sieci. To praktyczne narzędzie przedstawia poglądowo uproszczone rozliczenie miesięczne oraz roczne w modelu teoretycznym z 2021 i 2022 roku. Nowy Ład kalkulator pozwala porównać wynagrodzenie, które obowiązywało w 2021 roku z pensją, którą otrzyma pracownik w roku 2022. Warto jednak pamiętać, że kalkulatory podatkowe mają charakter poglądowy i nie mogą być podstawą do rzeczywistego wyliczania wynagrodzeń. Kalkulator wynagrodzeń obejmuje następujące funkcjonalności:

 • Obliczanie wynagrodzenia netto dla umowy o pracę i umowy zlecenia;
 • Wynagrodzenie netto w przypadku współwystępowania umów o pracę i umów zlecenia;
 • Obliczanie wysokości emerytur i rent oraz wysokości wynagrodzenia w przypadku współwystępowania umów (o pracę, zlecenie) z emeryturą lub rentą;
 • Uwzględnienie wspólnego rozliczenia rocznego z małżonkiem.
 • Obliczenia przydatne dla przedsiębiorców – m.in. możliwość obliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne czy ubezpieczenie społeczne.
Previous 3 kluczowe elementy skutecznej sprzedaży w hotelu
Next Dlaczego i kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata?

Może to Ci się spodoba

Środki unijne szansą na rozwój polskich firm

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MMSP) to podmioty mające największy wpływ na rozwój polskiej gospodarki. Firmy te działają w dynamicznym i złożonym otoczeniu, które wymusza na nich podejmowanie różnych działań

Polacy coraz częściej korzystają z usług assistance

Z usług assistance skorzystało w ubiegłym roku ok. 2,5 mln Polaków – wynika z najnowszej edycji badania Mondial Assistance, zrealizowanego przez Ipsos. Świadomość dotycząca przydatności i zakresu takich usług jest coraz większa, a Polacy

Polska z coraz mocniejszą pozycją wśród producentów gier

Krajowy rynek gier jest wyceniany na około 500 mln dol. i rozwija się w tempie kilkunastu procent rocznie. Pod względem sprzedaży Polska zajmuje 23. pozycję na świecie, ale rodzime studia i producenci gier

Dobre perspektywy dla branży logistycznej i transportowej w Polsce

Polska jest potęgą na europejskim rynku transportowym. Wraz ze wzrostem wolumenu przewożonych towarów rośnie popyt na zasoby powierzchni magazynowej, a także nowych pracowników, z których pozyskaniem firmy mają coraz większe problemy.

Jak chronić logo firmy od strony prawnej?

W dobie rozkwitu e-commerce-u wiele firm zadaje sobie pytanie w jaki sposób mogą skutecznie ochronić swoje logo. Okazuje się, że sprawa nie jest tak oczywista na jaką wygląda. Wiele osób

W przyszłym roku ruszy giełda EraCoinów. Pierwsza polska kryptowaluta niedługo zostanie zaprezentowana w USA

EraCoiny to pierwsza na świecie kryptowaluta, która ma być prosta w obsłudze, a jej pozyskanie tańsze i łatwiejsze niż w przypadku innych wirtualnych walut. Aplikacja sama naliczy walutę, a następnie wymieni ją na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź