Polski Ład – zmiany w wynagrodzeniach od 1 lipca 2022

Polski Ład – zmiany w wynagrodzeniach od 1 lipca 2022

W ramach programu Polski Ład wprowadzonych zostało wiele zmian podatkowych. Dotyczą one m.in. sposobu naliczania wynagrodzeń pracowników. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Od 1 lipca 2022 r. obowiązują pewne modyfikacje w systemie podatkowym. Jedną z nich jest zmiana zasad opodatkowania wynagrodzeń pracowników. Jeśli chcesz zapoznać się z ciekawymi informacjami na ten temat, przeczytaj nasz artykuł.

Polski Ład 2.0 – zmiany od lipca 2022

Nowy Polski Ład to program przewidujący wiele działań w różnych obszarach. Obejmuje on między innymi szereg zmian podatkowych. 1 lipca 2022 roku wszedł w życie nowy system podatkowy, który będzie miał zastosowanie co do rozliczeń za cały ten rok. Zmiany, które zaszły w podatkach w ramach Polskiego Ładu 2.0, to przede wszystkim:

 • Likwidacja ulgi dla klasy średniej, z której mogli skorzystać pracownicy i przedsiębiorcy opodatkowani wg skali podatkowej, osiągający roczne dochody w wysokości od 68 412 zł do 133 692 zł.
 • Obniżenie podatku o część zapłaconej stawki zdrowotnej.
 • Możliwość zmiany formy opodatkowania w trakcie roku – przedsiębiorca, który rozlicza się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub podatku liniowego, może zmienić formę opodatkowania na skalę podatkową.
 • Możliwość przekazania 1,5% podatku na organizacje pożytku publicznego.
 • Przywrócenie możliwości wspólnego rozliczenia się z dzieckiem dla rodziców samotnie wychowujących dzieci.
 • Obniżenie stawki PIT z 17% do 12%.
 • Niższe zaliczki na podatek dochodowy.

Zmiany w wynagrodzeniach od 1 lipca 2022

Od 1 lipca 2022 r. stawka PIT została obniżona dla sporej części osób. Podatnicy, którzy wcześniej płacili 17% PIT, po zmianach zapłacą 12%. Modyfikacje te dotyczą osób rozliczających się z wykorzystaniem skali podatkowej – pracowników, zleceniobiorców, emerytów i przedsiębiorców. Zmiany w podatku PIT, które zostały wprowadzone 1 lipca, będą obowiązywały przy rozliczeniu podatkowym za 2022 rok. Niższa stawka podatku będzie miała zastosowanie w przypadku osób, których dochody w roku 2022 będą wyższe niż 30 tysięcy zł, ale nie przekroczą 120 tysięcy zł. Osoby, które osiągną dochód w wysokości do 30 tysięcy zł rocznie, nie zapłacą żadnego podatku. Z kolei w przypadku osób, które uzyskają roczne dochody w wysokości powyżej 120 tysięcy zł, stawka PIT w dalszym ciągu będzie wynosiła 32%.

Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń

Od 1 lipca 2022 r. obowiązują nowe przepisy Polskiego Ładu w kwestii wynagrodzeń pracowników. W związku z tym Ministerstwo Finansów udostępniło kalkulator wynagrodzeń Nowy Ład, który można znaleźć w sieci. To praktyczne narzędzie przedstawia poglądowo uproszczone rozliczenie miesięczne oraz roczne w modelu teoretycznym z 2021 i 2022 roku. Nowy Ład kalkulator pozwala porównać wynagrodzenie, które obowiązywało w 2021 roku z pensją, którą otrzyma pracownik w roku 2022. Warto jednak pamiętać, że kalkulatory podatkowe mają charakter poglądowy i nie mogą być podstawą do rzeczywistego wyliczania wynagrodzeń. Kalkulator wynagrodzeń obejmuje następujące funkcjonalności:

 • Obliczanie wynagrodzenia netto dla umowy o pracę i umowy zlecenia;
 • Wynagrodzenie netto w przypadku współwystępowania umów o pracę i umów zlecenia;
 • Obliczanie wysokości emerytur i rent oraz wysokości wynagrodzenia w przypadku współwystępowania umów (o pracę, zlecenie) z emeryturą lub rentą;
 • Uwzględnienie wspólnego rozliczenia rocznego z małżonkiem.
 • Obliczenia przydatne dla przedsiębiorców – m.in. możliwość obliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne czy ubezpieczenie społeczne.
Previous 3 kluczowe elementy skutecznej sprzedaży w hotelu
Next Dlaczego i kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata?

Może to Ci się spodoba

Małe i średnie firmy w najlepszej kondycji od lat. Konieczne jednak inwestycje w innowacje i eksport

Mikro-, małe i średnie firmy są w najlepszej kondycji od lat – oceniają przedstawiciele Banku Zachodniego WBK na podstawie portfela kredytowego. Sektor ten jest siłą napędową gospodarki – 1,7 mln tego typu

Firma 1Comments

Zaostrza się konkurencja na rynku hotelowym

Polski rynek hotelowy jest w fazie boomu. Tylko w ubiegłym roku liczba noclegów zwiększyła się o 7 proc. W dużych miastach, takich jak Warszawa czy Gdańsk, oraz popularnych kurortach turystycznych powstaje wiele nowych inwestycji,

Wirtualna rzeczywistość może zwiększyć efektywność pracowników. Inwestuje w nią coraz więcej firm

Kolejne miesiące na rynku IT upłyną pod znakiem wirtualnej rzeczywistości, internetu rzeczy i machine learningu. Po nowe technologie coraz częściej sięgają firmy, które w ten sposób chcą zwiększać efektywność pracowników i eliminować błędy.

INCENTIVE Travel, czyli jak zjednać sobie przychylność kluczowych kontrahentów?

Prowadzisz firmę, tworzysz swój biznes, rozwijasz markę. Zapraszasz do współpracy kolejnych klientów, większych i mniejszych. Niektórzy zostają, inni odchodzą. Wśród nich są także tacy, na których wyjątkowo Ci zależy, z

Co piąta firma ujawnia wysokość wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę

W zdecydowanej większości ogłoszeń o pracę wynagrodzenie nie jest ujawniane, ponieważ najczęściej uzależnione jest od doświadczenia danego pracownika.. Jednak 19 proc. firm decyduje się na upublicznienie oferowanych na danym stanowisku zarobków.  Podanie

Coraz więcej firm zmaga się z niedoborem pracowników

Niskie bezrobocie i duża rotacja kadr to obecnie poważne wyzwania dla pracodawców. Zyskują firmy, które dbają o swoich pracowników. Często słyszymy o rynku pracownika, natomiast nazwałbym go raczej rynkiem dobrego pracodawcy – mówi Jacek

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź