Tworzysz firmowy żłobek lub przedszkole? Skorzystasz ulgi

Tworzysz firmowy żłobek lub przedszkole? Skorzystasz ulgi

Projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT przewiduje przyznanie prawa do ulgi podatkowej dla tych przedsiębiorców, którzy zainwestują w prowadzenie przyzakładowych żłobków, przedszkoli, klubików dziecięcych. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w tym zakresie od 2016 roku?

Do kosztów uzyskania przychodu będzie można zaliczyć zarówno wydatki poniesione na utworzenie przyzakładowych żłobków, klubów dziecka, czy przedszkoli, jak i wydatki łożone na utrzymanie tych placówek.

Ponadto przedsiębiorca będzie mógł odliczyć od przychodu wydatki poniesione na dofinansowanie pobytu dzieci pracowników w placówkach przyzakładowych oraz zewnętrznych. Miesięczne kwoty podlegające odliczeniu to 400zł na dziecko przebywające w żłobku i 200zł na dziecko uczęszczające do przedszkola.

Ulgę odczują również rodzice dzieci otrzymujący od pracodawcy świadczenia w związku z pobytem dzieci w żłobkach, klubach dziecięcych i przedszkolach, gdyż na skutek nowelizacji ustawy o PIT kwoty dofinansowania nie będą podlegały opodatkowaniu.

Dotychczas dofinansowania ze  środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych były zwolnione od podatku tylko w przypadku dzieci przebywających w żłobkach i klubach dziecięcych. Teraz preferencyjne opodatkowanie obejmie również rodziców dzieci uczęszczających do przedszkoli.

Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2016r. Jak oszacował resort finansów pomoc w wychowywaniu najmłodszych dzieci, w ciągu kolejnych 5 lat będzie kosztować państwo 592mln zł, kolejne 321 mln zł dołożą samorządy terytorialne.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Kiedy współmałżonek decyduje o sprawach firmy?
Next Zaliczka czy zadatek. Zabezpiecz się przed nierzetelnym wykonaniem umowy

Może to Ci się spodoba

Podatki 1Comments

Od dziś administracja skarbowa działa na nowych zasadach

1 marca wchodzi w życie ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej. Nowa struktura pozwoli lepiej zarządzać skarbówką, ma też poprawić efektywność kontroli podatkowych. Ta zmiana to krok w dobrym kierunku, ale ustawa powiela dotychczasowe

Podatki 0 Comments

Podatki przedsiębiorców – zmiany 2015

Ten rok obfituje w nowelizacje ustaw dotyczących podatków. Głównym celem zmian było wprowadzenie ułatwień dla biznesu, ale również uszczelnienie systemu podatkowego. Jak wpłynął wprowadzone zmiany na finanse firmy? Podatek od

Podatki 1Comments

Unijny VAT kontra mali sprzedawcy usług elektronicznych

Od  stycznia 2015r. sprzedawcy usług elektronicznych muszą stosować nowe prawo unijne. Sprzedawca, którego e-produkt kupi klient zagraniczny zobowiązany jest do odprowadzenia podatku VAT w kraju konsumenta. Nowelizacja jest wymierzona przeciwko

Podatki 0 Comments

Podatek od sprzedaży detalicznej wchodzi w życie

Od dzisiaj wchodzi w życie podatek od sprzedaży detalicznej. Podstawę opodatkowania stanowić będzie osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodu ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 mln zł. Podatek będzie musiało płacić ok.

Czego podatek VAT nie obejmuje?

Podatek VAT czyli innymi słowy podatek od towarów i usług jest najczęściej spotykany w Polsce. Obejmuje większość przedsiębiorców. Są jednak wyjątki, kiedy podatku tego odprowadzać nie trzeba. Jakie to sytuacje?

Podatki 0 Comments

Samorządy nie chcą płacić za Polski Ład. W ciągu 10 lat stracą na nim 145 mld zł, a budżet państwa 65 mld zł

Resort finansów upublicznił pod koniec lipca projekt przepisów podatkowych Polskiego Ładu. Nie pozostaną one bez konsekwencji dla finansów samorządów. W latach 2022–2030 z ich budżetów zniknie łącznie 145 mld zł. Najbardziej ucierpią duże miasta, takie

2 komentarze

  1. Gosia
    04 sierpnia, 01:08 Reply
    Może w końcu powstanie więcej żłobków i przedszkoli, naprawdę ich brakuje! Sama woziłam córkę przez kawał miasta, bo niestety wszystkie bliższe były zajęte. Dobrze, że trwało to tylko 3 pierwsze miesiące, nie wiem jak później pogodziłabym to z pracą. Tak więc drodzy przedsiębiorcy - rodzice czekają na wasz krok w tej sprawie :D
  2. Dondi96
    05 sierpnia, 17:49 Reply
    Zgadzam się z Gosią. W dzisiejszych czasach naprawdę bardzo trudno znaleźć miejsce w żłobku (szczególnie, gdy odkładamy to na ostatnią chwilę).

Zostaw odpowiedź