Mieszkanie dla singla – kupno kontra wynajem

Mieszkanie dla singla – kupno kontra wynajem

Planując zmianę miejsca zamieszkania, prawdopodobnie musisz podjąć decyzję – wynajem czy kupno mieszkania? W związku z tym, że większość osób nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę, dylemat ten można by było nazwać inaczej – kredy czy wynajem? Jakie są zalety i wady obu rozwiązań? Czy warto wynajmować mieszkanie, czy może lepiej zainwestować pieniądze we własną nieruchomość? Czy istnieje coś takiego jak kredyt dla singli?

Kredyt czy wynajem – płacić raty do banku czy czynsz osobie prywatnej?

Z pewnością często spotykasz się z opinią, że wynajmowanie mieszkania to strata pieniędzy – co miesiąc musisz oddawać obcej osobie część swoich dochodów, ale tym samym nie przyczyniasz się do zwiększenia swojego majątku. Płacenie czynszu za mieszkanie nie sprawi, że wejdziesz w jego posiadanie, nawet jeśli będziesz je wynajmować przez wiele lat.

Z drugiej jednak strony, zaciągając kredyt hipoteczny, musisz opłacać odsetki od tego kredytu, a podpisanie wieloletniej umowy kredytowej jest dość zobowiązującą decyzją. Warto jednak pamiętać, że kupno mieszkania nie odbiera Ci prawa do jego odsprzedania lub wynajmu. Nawet mieszkanie z hipoteką, zwłaszcza wyremontowane i w dobrej lokalizacji, ma potencjał sprzedażowy.

W tym miejscu warto też przypomnieć, że istnieje możliwość skorzystania z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych (MdM). Dzięki temu możesz otrzymać dofinansowanie wkładu własnego, który należy wpłacić do banku (10 – 20% wartości mieszkania). Program Mieszkanie dla Młodych jest skierowany zarówno dla par, małżeństw, jak i osób z nikim nie związanych. Nie wyróżnia się więc osobnego programu MdM dla singli, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby starać się o kredyt hipoteczny w pojedynkę.

Komfort i stabilizacja kontra mobilność

Dla wielu osób kupno mieszkania jest synonimem stabilizacji i bezpieczeństwa. Posiadając własne cztery kąty, można czuć się komfortowo i pewnie, a myśl że jest się na swoim, daje spokój psychiczny. Często jest to też równoznaczne z usamodzielnieniem i uniezależnieniem się. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego na kupno mieszkania wydaje się rozsądnym posunięcie także w chwili podjęcia decyzji o powiększeniu rodziny.

Mieszkając w swoim lokalu, masz pełną swobodę aranżacji wnętrz. Nie musisz pytać o zgodę właściciela lokalu, gdy chcesz przemalować ściany lub wymienić meble. Kupując mieszkanie, zyskujesz pełne prawa lokatorskie, możesz brać udział w zebraniach wspólnoty mieszkaniowej i razem z innymi podejmować decyzje dotyczące nieruchomości.

Na korzyść najmu natomiast może wpływać większa swoboda w zmianach miejsca zamieszkania. W chwili, gdy podejmujesz decyzję o przeprowadzce do innego miasta lub kraju, możesz rozwiązać umowę najmu lub poczekać, aż wygaśnie, a potem po prostu wyjechać. Pomimo iż przeprowadzka z mieszkania, które należy do Ciebie, może być nieco bardziej kłopotliwa, to pamiętaj, że mieszkanie z kredytem możesz sprzedać z zyskiem (i powiększyć swój kapitał) lub wynająć, nie tracąc prawa własności.

Przejdź sprawnie przez proces zakupu mieszkania krok po kroku. Sprawdź narzędzie Navidom!

Previous Inwestycje w nieruchomości coraz popularniejsze
Next E-paragony fiskalne mają pomóc w walce z szarą strefą

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 1Comments

Czy istnieją dobre lokaty dla klientów indywidualnych?

Na temat lokat mówi się w ostatnim czasie coraz więcej. To doskonały sposób na przechowywanie i pomnażanie oszczędności. Cieszą się dużą popularnością i posiadają wielu zwolenników. Nic więc dziwnego, że

Wiadomości 0 Comments

Katastrofy naturalne i cyberryzyka to główne zagrożenia w 2018 roku

Zagrożenia środowiskowe, katastrofy naturalne i ekologiczne, ryzyko załamania ekosystemu czy ekstremalne zjawiska pogodowe, ataki hakerskie na dużą skalę oraz rosnące zadłużenie przedsiębiorstwa, które idzie w parze z niższą wyceną ich aktywów – to najważniejsze,

Wiadomości 5 komentarzy

Dobrze dobrana do potrzeb karta kredytowa pozwala oszczędzać! Jak ją wybrać?

Finansowanie codziennych wydatków przy pomocy karty kredytowej staje się coraz bardziej powszechne. Trudno się dziwić. Takie rozwiązanie jest komfortowe, wygodne i wcale nie musi być drogie. Indywidualnie dobrana, dostosowana do

2 komentarze

  1. PerfectSpace
    Październik 27, 10:20 Reply
    Jezeli poszukuja panstwo fantastycznego <a href="https://perfectspace.pl" rel="nofollow"> aranzacji pomieszczen w Warszawie</a> badz okolicach, to multiagencja Perfect Space jest wspanialym wyjsciem Panstwa dylematów zwiazanych z aranzacja mieszkan. Nasze portfolio obejmuje takze: kawalerki, mieszkania pod wynajem jak i wielopokojowe mieszkania dla calej rodziny. Stanowimy dobra w Polsce agencja, która oferuje tzw. wykonczenie pod klucz oraz uslugi consierge. Chcemy równiez poinformowac Panstwa, iz nasze uslugi swiadczone sa na najdoskonalszym zakresie i niezmiennie dbamy o jakosc, terminowosc oraz uznanie klienta. PerfectSpace to Agencja budowana przez ludzi dla ludzi.
  2. Czesław62
    Listopad 17, 12:39 Reply
    Zdecydowanie kupno. Wolę konkretnie zapłacić za własne lokum, niżeli uiszczać comiesięczną opłatę za lokal, który nigdy nie będzie do mnie należał i będzie obarczony ograniczeniami modyfikacji wnętrza. Przymierzam się do poważnego zakupu mieszkania i odłożyłem na ten cel spora sumkę. Na szczęście mogłem liczyć na pomoc firmy http://www.krawdom.pl/ która zaoferowała ciekawe warunki i doradziła jak najlepszą opcję.

Zostaw odpowiedź