Mieszkanie dla singla – kupno kontra wynajem

Mieszkanie dla singla – kupno kontra wynajem

Planując zmianę miejsca zamieszkania, prawdopodobnie musisz podjąć decyzję – wynajem czy kupno mieszkania? W związku z tym, że większość osób nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę, dylemat ten można by było nazwać inaczej – kredy czy wynajem? Jakie są zalety i wady obu rozwiązań? Czy warto wynajmować mieszkanie, czy może lepiej zainwestować pieniądze we własną nieruchomość? Czy istnieje coś takiego jak kredyt dla singli?

Kredyt czy wynajem – płacić raty do banku czy czynsz osobie prywatnej?

Z pewnością często spotykasz się z opinią, że wynajmowanie mieszkania to strata pieniędzy – co miesiąc musisz oddawać obcej osobie część swoich dochodów, ale tym samym nie przyczyniasz się do zwiększenia swojego majątku. Płacenie czynszu za mieszkanie nie sprawi, że wejdziesz w jego posiadanie, nawet jeśli będziesz je wynajmować przez wiele lat.

Z drugiej jednak strony, zaciągając kredyt hipoteczny, musisz opłacać odsetki od tego kredytu, a podpisanie wieloletniej umowy kredytowej jest dość zobowiązującą decyzją. Warto jednak pamiętać, że kupno mieszkania nie odbiera Ci prawa do jego odsprzedania lub wynajmu. Nawet mieszkanie z hipoteką, zwłaszcza wyremontowane i w dobrej lokalizacji, ma potencjał sprzedażowy.

W tym miejscu warto też przypomnieć, że istnieje możliwość skorzystania z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych (MdM). Dzięki temu możesz otrzymać dofinansowanie wkładu własnego, który należy wpłacić do banku (10 – 20% wartości mieszkania). Program Mieszkanie dla Młodych jest skierowany zarówno dla par, małżeństw, jak i osób z nikim nie związanych. Nie wyróżnia się więc osobnego programu MdM dla singli, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby starać się o kredyt hipoteczny w pojedynkę.

Komfort i stabilizacja kontra mobilność

Dla wielu osób kupno mieszkania jest synonimem stabilizacji i bezpieczeństwa. Posiadając własne cztery kąty, można czuć się komfortowo i pewnie, a myśl że jest się na swoim, daje spokój psychiczny. Często jest to też równoznaczne z usamodzielnieniem i uniezależnieniem się. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego na kupno mieszkania wydaje się rozsądnym posunięcie także w chwili podjęcia decyzji o powiększeniu rodziny.

Mieszkając w swoim lokalu, masz pełną swobodę aranżacji wnętrz. Nie musisz pytać o zgodę właściciela lokalu, gdy chcesz przemalować ściany lub wymienić meble. Kupując mieszkanie, zyskujesz pełne prawa lokatorskie, możesz brać udział w zebraniach wspólnoty mieszkaniowej i razem z innymi podejmować decyzje dotyczące nieruchomości.

Na korzyść najmu natomiast może wpływać większa swoboda w zmianach miejsca zamieszkania. W chwili, gdy podejmujesz decyzję o przeprowadzce do innego miasta lub kraju, możesz rozwiązać umowę najmu lub poczekać, aż wygaśnie, a potem po prostu wyjechać. Pomimo iż przeprowadzka z mieszkania, które należy do Ciebie, może być nieco bardziej kłopotliwa, to pamiętaj, że mieszkanie z kredytem możesz sprzedać z zyskiem (i powiększyć swój kapitał) lub wynająć, nie tracąc prawa własności.

Przejdź sprawnie przez proces zakupu mieszkania krok po kroku. Sprawdź narzędzie Navidom!

Previous Inwestycje w nieruchomości coraz popularniejsze
Next E-paragony fiskalne mają pomóc w walce z szarą strefą

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

99rent zmienia się na dobre!

99rent – jedna z czołowych firm z branży automotive, odświeża wizerunek marki i wprowadza nową identyfikację wizualną. Zmiana logo jest ukoronowaniem procesów, jakie zaszły w firmie w ostatnich miesiącach, a

Wiadomości 0 Comments

Internet rzeczy i sztuczna inteligencja mogą napędzić polską gospodarkę

Rozwój technologii internetu rzeczy czy sztucznej inteligencji będzie mieć fundamentalne znaczenie dla gospodarki Polski w najbliższym czasie – wynika z raportu Instytutu Sobieskiego. Polskie firmy – ze względu na wykwalifikowane kadry – mają

Wiadomości 2 komentarze

Niezawodne serwery HP

Jednym z  podstawowych produktów firmy HP są profesjonalne serwery przeznaczone dla firm. Wielu przedsiębiorstwom zależy, aby  szybko i skutecznie osiągać wyniki biznesowe. Jest to możliwe jeżeli firma zdecyduje się na

2 komentarze

  1. PerfectSpace
    Październik 27, 10:20 Reply
    Jezeli poszukuja panstwo fantastycznego <a href="https://perfectspace.pl" rel="nofollow"> aranzacji pomieszczen w Warszawie</a> badz okolicach, to multiagencja Perfect Space jest wspanialym wyjsciem Panstwa dylematów zwiazanych z aranzacja mieszkan. Nasze portfolio obejmuje takze: kawalerki, mieszkania pod wynajem jak i wielopokojowe mieszkania dla calej rodziny. Stanowimy dobra w Polsce agencja, która oferuje tzw. wykonczenie pod klucz oraz uslugi consierge. Chcemy równiez poinformowac Panstwa, iz nasze uslugi swiadczone sa na najdoskonalszym zakresie i niezmiennie dbamy o jakosc, terminowosc oraz uznanie klienta. PerfectSpace to Agencja budowana przez ludzi dla ludzi.
  2. Czesław62
    Listopad 17, 12:39 Reply
    Zdecydowanie kupno. Wolę konkretnie zapłacić za własne lokum, niżeli uiszczać comiesięczną opłatę za lokal, który nigdy nie będzie do mnie należał i będzie obarczony ograniczeniami modyfikacji wnętrza. Przymierzam się do poważnego zakupu mieszkania i odłożyłem na ten cel spora sumkę. Na szczęście mogłem liczyć na pomoc firmy http://www.krawdom.pl/ która zaoferowała ciekawe warunki i doradziła jak najlepszą opcję.

Zostaw odpowiedź