Wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy

Wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy

Zgodnie z Kodeksem Pracy za okres kiedy pracownik jest niezdolny do pracy, na skutek choroby lub odizolowania w związku z chorobą powodującą zakażenie, pracownik ma prawo do 80% wynagrodzenia. Okres ten może trwać łącznie do 33 dni w roku, a w przypadku osoby, która osiągnęła 50. rok życia – 14 dni.

Za okres niezdolności do pracy, wykraczający poza przytoczone okresy, pracownik zyskuje prawo do zasiłku chorobowego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Istotną kwestią jest, że zatrudniający ma obowiązek wypłacenia wynagrodzenia za 33 dni okresu niezdolności do świadczenia pracy bez względu na to czy trwa on w bez przerw czy z przerwami. Pracownik zachowuje prawo do zarobków w tym okresie w wysokości 80% całkowitej wartości wynagrodzenia, chyba że pracodawca ustalił odrębne przepisy prawa pracy, które zakładają wyższe wypłaty w tym zakresie.

Jednocześnie, w przypadku choroby lub ciąży, po upływie 33 dni okresu niezdolności do pracy ubezpieczonemu przysługuje zasiłek chorobowy, którego wielkość wynosi 80% podstawy wymiaru świadczenia. Przy przyznaniu prawa do zasiłku chorobowego i jego wysokości uwzględniany jest okres określany w miesiącach.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Kiedy przedsiębiorca musi wykonać spis z natury?
Next Kiedy spółka musi być samodzielna?

Może to Ci się spodoba

Wynagrodzenie 0 Comments

Gdzie stosuje się wynagrodzenie akordowe?

Metoda wynagradzania podwładnego uzależniona jest od rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanego stanowiska oraz charakterystyki przedsiębiorstwa. Czasami najbardziej korzystna dla właściciela okazuje się praca na akord. Czym charakteryzuje się ta forma płatności?

Wynagrodzenie 0 Comments

Kiedy ponosimy konsekwencje jak rezygnujemy z wynagrodzenia?

Okazyjnie można mieć do czynienia z sytuacją, w której członek rady nadzorczej rezygnuje dobrowolnie z otrzymania wynagrodzenia w związku z pełnioną funkcją. Jakie następstwa podatkowe niesie ze sobą taki wybór?

Wynagrodzenie 0 Comments

Jak nalicza się wynagrodzenie w trakcie urlopu pracownika?

Osoba świadcząca pracę w ramach umowy o pracę jest uprawniony do urlopu wypoczynkowego, w trakcie którego pobiera pełne wynagrodzenie. Oznacza to, że wykorzystując dni wolne pobiera wynagrodzenie w takiej samej

Wynagrodzenie 0 Comments

Rząd chce wzrostu minimalnego wynagrodzenia o 200 zł brutto

Związkowcy i pracodawcy mieli 30 dni na wynegocjowanie wspólnej propozycji płacy minimalnej, jednak przewidziany prawem termin minął, a wspólnego stanowiska nie udało się wypracować. Wynika z tego, że wysokość tego wynagrodzenia będzie musiał

Wynagrodzenie 0 Comments

Dla kogo zasiłek wyrównawczy?

Zazwyczaj o dodatek wyrównawczy starają się zatrudnieni, którzy w konkretnym miesiącu otrzymali mniejsze wynagrodzenie z powodu nieobecności w pracy. Które sytuacje kwalifikują się do świadczenia? Kiedy zatrudniony na prawo do

Wynagrodzenie 0 Comments

Ile średnio zarabia architekt?

Praca architekta wymaga specjalistycznego wykształcenia (przynajmniej stopień magistra) oraz kilku lat stażu. Jest to zawód trudny, bardzo kreatywny, ale również atrakcyjny pod względem finansowym. Jak wyglądają zarobki architektów w kraju?

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź