Wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy

Wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy

Zgodnie z Kodeksem Pracy za okres kiedy pracownik jest niezdolny do pracy, na skutek choroby lub odizolowania w związku z chorobą powodującą zakażenie, pracownik ma prawo do 80% wynagrodzenia. Okres ten może trwać łącznie do 33 dni w roku, a w przypadku osoby, która osiągnęła 50. rok życia – 14 dni.

Za okres niezdolności do pracy, wykraczający poza przytoczone okresy, pracownik zyskuje prawo do zasiłku chorobowego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Istotną kwestią jest, że zatrudniający ma obowiązek wypłacenia wynagrodzenia za 33 dni okresu niezdolności do świadczenia pracy bez względu na to czy trwa on w bez przerw czy z przerwami. Pracownik zachowuje prawo do zarobków w tym okresie w wysokości 80% całkowitej wartości wynagrodzenia, chyba że pracodawca ustalił odrębne przepisy prawa pracy, które zakładają wyższe wypłaty w tym zakresie.

Jednocześnie, w przypadku choroby lub ciąży, po upływie 33 dni okresu niezdolności do pracy ubezpieczonemu przysługuje zasiłek chorobowy, którego wielkość wynosi 80% podstawy wymiaru świadczenia. Przy przyznaniu prawa do zasiłku chorobowego i jego wysokości uwzględniany jest okres określany w miesiącach.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Kiedy przedsiębiorca musi wykonać spis z natury?
Next Kiedy spółka musi być samodzielna?

Może to Ci się spodoba

Wynagrodzenie 0 Comments

Czy można obniżyć wynagrodzenie?

Bazą każdej umowy o pracę jest duży zestaw praw i obowiązków. Wśród nich jest także metoda wypłacania wynagrodzenia oraz jego wysokość. Zwykle przełożeni chcą przyjmować podwładnych za niedużą pensję i

Wynagrodzenie 0 Comments

Wyższe dopłaty do pensji niepełnosprawnych

Od ubiegłego roku działają nowe reguły dotyczące nadpłat do wynagrodzenia osobom niepełnosprawnym. Ustalenia te są korzystne głównie dla tych, którzy mają stwierdzoną grupę inwalidzką. Podstawą do określenia wielkości wypłaty będzie

Wynagrodzenie 0 Comments

Jak wysokość wynagrodzenia działa na pracownika?

Motywacja jest ważna na każdym stanowisku. Pozwala realizować plany i założenia, skłania do podejmowania zadań trudnych i pracochłonnych. Metod motywowania jest mnóstwo, jednak można wybrać kilka podstawowych, które zawsze pozostaną

W przyszłym roku płaca minimalna najprawdopodobniej przekroczy 4,2 tys. zł brutto

W 2023 roku płaca minimalna wzrośnie dwukrotnie: pierwsza podwyżka nastąpiła w styczniu, druga czeka firmy w lipcu. To jednak nie koniec podwyżek, bo zgodnie z obowiązującym prawem kolejna powinna nastąpić od początku 2024 roku.

Wynagrodzenie 0 Comments

Według jakich zasadach szacuje się trzynastkę?

Zgodnie z przepisami funkcjonuje grupa pracowników, którzy mogą otrzymać trzynastą wypłatę (tzw. trzynastkę). Sposób jej ustanawiania jest bardzo charakterystyczny i związany z kilkoma czynnikami. Kto został upoważniony do trzynastej pensji?

Wynagrodzenie 0 Comments

Nagroda jubileuszowa – zasady wypłaty

Na warunkach umowy o pracę każdy zatrudniony otrzymuje honorarium odpowiedni do praktykowanych zadań. Według punktów zawartych w regulaminie pracy, po spełnieniu wyznaczonych powinności, pracownikowi należy się prawo do ubiegania się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź