Wynagrodzenie dla pracownika pracującego na dwóch stanowiskach pracy

Wynagrodzenie dla pracownika pracującego na dwóch stanowiskach pracy

Każdy, kto mógł pracować w korporacji lub dużej firmie ma świadomość, że oprócz zobowiązań wynikających z umowy o pracę (lub innej) musiał spełniać ponadprogramowe polecenia, ale nie dostawał za to dodatkowego honorarium. Częściej jednak odbywa się to w mniejszych zakładach, które muszą oszczędzać na wszystkim. I np. sprzedawczyni w sklepie, poza koniecznością obsługi klienta, porządkuje, prowadzi dokumentację, odbiera telefony. Czasami zdarza się, że otrzymuje pieniądze za funkcję sprzątaczki czy księgowej. Rodzi się pytanie, czy można tak wykorzystywać pracownika?

Czasami zakres zadań pracownika nie jest duży i część czasu pracy może poświęcić na ,,swoje sprawy”. Wtedy zatrudniający, nie chcąc na tym tracić dodaje podwładnemu inne zobowiązania, zamiast finansować nowego pracownika. Nie każdy wie, że w takiej sytuacji należy od razu poprosić o umieszczenie zmian w umowie o pracę. Od strony urzędowej oficjalnej polega to na dodaniu do listy dodatkowych powinności i może się to stać w dwojaki sposób:

– porozumienie zmieniające – umowa między zatrudnianym a zatrudniającym. Powstaje załącznik ze zmianami do umowy podstawowej, w którym umieścić trzeba pełną listę starych i nowych obowiązków. Pracodawca wyraża zgodę na złączenie kilku stanowisk (funkcji), a pracownik na ich wykonywanie.

– wypowiedzenie zmieniające – czynność prawna ze strony zatrudniającego. Dochodzi do wypowiedzenia aktualnych warunków pracy i zawarcie nowej umowy. Zmienia się wysokość wynagrodzenia, charakterystyka pracy. Decyzję podejmuje pracodawca.

Jeśli dochodzi do zmiany specyfiki pracy, czyli dołączenia nowych obowiązków, należałoby podnieść także wypłatę. Brak premii nie jest przekroczeniem prawa zawartego w Kodeksie Pracy. Premia jest bowiem świadomym wyborem zatrudniającego, może ją dać, ale nie musi. Jeśli pracownik podpisze nową umowę bez przyznania większego honorarium, wówczas wyraża zgodę na otrzymywanie normalnej wypłaty.

 

Justyna Błahut
www.biznesgazeta.pl

Previous Telepraca dla ciężarnych
Next Jakie prawa przysługują pracownikowi na urlopie wychowawczym?

Może to Ci się spodoba

Wynagrodzenie 0 Comments

Według jakich zasadach szacuje się trzynastkę?

Zgodnie z przepisami funkcjonuje grupa pracowników, którzy mogą otrzymać trzynastą wypłatę (tzw. trzynastkę). Sposób jej ustanawiania jest bardzo charakterystyczny i związany z kilkoma czynnikami. Kto został upoważniony do trzynastej pensji?

Wynagrodzenie 0 Comments

Kto ustala dochody osób pracujących w budżecie państwa?

Kwotę zarobku pracowników gospodarki kapitałowej kraju oblicza się na podstawie odrębnych reguł, niż w kwestii standardowych paktów o prace w indywidualnych zakładach pracy. Scharakteryzowane wypłaty podlegają pod zamiejscowe układy zbiorowe.

Wynagrodzenie 0 Comments

Czy kierownik może zmniejszać wynagrodzenie?

Dla większości zatrudnionych ogromną motywacją jest pensja oraz uznaniowe dodatki za właściwe spełnianie powinności. Jednak czasy są coraz trudniejsze i kłopoty finansowe mają również właściciele firm. Czy przełożony może obniżyć

Wynagrodzenie 0 Comments

Dodatki płacowe za pracę poza miejscem zamieszkania

Pracownik może liczyć na dodatki finansowe do normalnego wynagrodzenia w sytuacji, gdy wykonuje on swoje obowiązki zawodowe poza miejscowością, w której mieszka. Jakie są regulacje prawne? Każda absencja w miejscowości

Zatrudnienie 0 Comments

Wypłata w walucie obcej – czy to możliwe?

Wypłacanie honorarium za wykonywaną pracę to obowiązek każdego pracodawcy i prawo każdego pracownika. Powinno być wypłacane systematycznie, według ustaleń zawartych w umowie. Oprócz tego wynagrodzenie musi być przekazywane w walucie

Wynagrodzenie 0 Comments

Wypłata wynagrodzeń kontrolowana

Jednym z istotnych czynników stosunku pracy jest wynagrodzenie. To podstawowe świadczenie powinno odpowiadać rodzajowi pracy, zdolności i kwalifikacjom pracownika oraz być przelewane na konto w określonym czasie. Kontrolą tej procedury

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź