Obowiązki komisji pojednawczej

Obowiązki komisji pojednawczej

Wielu właścicieli firm lub dużych korporacji decyduje się na powoływanie komisji pojednawczej, której zadaniem jest rozwiązywanie sporów między pracownikami lub na innych polach, które przeszkadzają w sprawnym działaniu przedsiębiorstwa.

Wszystkie prawa i obowiązki takiej komisji ustalane są jeszcze przed jej powołaniem. Projekt ma przedstawiać zalety i dobre strony pomysłu. Celem założenia jest wspieranie pracowników w przypadku konfliktów, rozwiązywanie waśni, godzenie pokłóconych podwładnych oraz oczyszczanie atmosfery.

Nikt nie wątpi, że wprowadzenie komisji polubownej jest ciekawe i przynosi praktycznie same korzyści. Jednak warto zastanowić się czy komórka taka będzie obiektywna oraz bezstronna wobec wszystkich sporów. Dodatkowo chodzi o lojalność wobec przełożonego i pozostałych zatrudnionych. Istnieje ryzyko przecieku informacji, co nie jest zbyt dobrze widziane.

W komisji powinni zasiadać kompetentni członkowie, którzy potrafią odciąć się od prezentowanych spraw oraz załatwiać je szybko i sprawnie. Warto dodać, że dla dobra komisji nie należy angażować w to osoby, które znajdują się na wysokich stanowiskach, np. kierownik kadr lub główny księgowy.

 

Justyna Błahut
www.biznesgazeta.pl

Previous UE pomaga zwalnianym z pracy
Next Czy można uniknąć spamu?

Może to Ci się spodoba

Kodeks pracy 0 Comments

ABC zwolnień dyscyplinarnych

Celem każdego przedsiębiorcy jest zatrudnienie dobrego pracownika, eksperta w swojej branży oraz sprawdzonego i uczynnego człowieka. Zwykle na początku ciężko wyłapać złe cechy. W krytycznych sytuacjach zatrudniający powinien odwołać się

Kodeks pracy 0 Comments

Czy pracując na umowie zlecenie należy się urlop i okres wypowiedzenia?

Jednym z rodzajów umów cywilnoprawnych jest umowa zlecenie. Nie jest ona umową o pracę, wobec czego nie odnoszą się do niej regulacje prawa pracy. Przepisy dotyczące tego rodzaju zatrudnienia znajdują

Kodeks pracy 0 Comments

Godność zatrudnionego jest bardzo ważna

Podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy jest poszanowanie godności swoich podwładnych. Sprawa ta została opisana w Kodeksie Pracy, a dodatkowo stanowi fundament życia społecznego. Dlaczego godność jest tak istotna w kontaktach zawodowych?

Kodeks pracy 0 Comments

Warunki zatrudnienia młodocianych

Według polskiego prawa młodociani mogą pracować tylko wtedy, gdy stanowisko jest częścią praktyki zawodowej lub w ramach drobnych obowiązków (praca dorywcza). Jakie warunki musi spełnić pracodawca, aby zatrudnić takiego pracownika?

Kodeks pracy 0 Comments

Jakie są prawa pracownika w zakresie rodzicielstwa?

W dziale ósmym Kodeksu Pracy wyszczególnione zostały prawa pracownic odnoszące się do macierzyństwa. Tytuł działu akcentuje możliwość przyznawania uprawnień wynikających z rodzicielstwa dla osób obojga płci, jednak większość zapisanych w

Wypowiedzenie 0 Comments

Jak poprawnie wypełnić świadectwo pracy pracownika?

W momencie, kiedy podwładny zostanie zwolniony lub osobiście złoży wypowiedzenie, powinien po ustaniu współpracy, otrzymać świadectwo pracy. Ważne, aby gromadziło wiele ważnych wiadomości. Jakich? Wszystkie wątpliwości rozwiewa zapis widniejący w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź