Z jakiego tytułu wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe?

Z jakiego tytułu wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe?

Pracownik ma gwarantowaną wypłatę wynagrodzenia chorobowego przez okres, gdy występuje u niego niezdolność do wykonywania pracy z powodu choroby lub odizolowania w rezultacie choroby zakaźnej. Te okresy mogą trwać razem do 33 dni podczas roku kalendarzowego, a dla pracownika, który ukończył 50. rok życia, do 14 dni w ciągu roku.

Osobie zatrudnionej nie przysługuje prawo do wynagrodzenia na czas niezdolności do pracy z powodu choroby, gdy:

– okres niezdolności do pracy pokrywa się z urlopem bezpłatnym lub wychowawczym,

– okres niezdolności do pracy przypada w czasie, gdy pracownik przebywał w areszcie lub odbywał karę więzienia.

Warto wiedzieć, że prawo do wynagrodzenia chorobowego należy się wtedy, gdy osoba ubiegająca się o nie spełnia kryteria uzyskania zasiłku chorobowego. Jeżeli nie ma prawa do zasiłku, w rezultacie nie przysługuje mu również to świadczenie.

Wielkość wypłaty za czas niezdolności do pracy na czas choroby jest wyliczana od podstawy wymiaru, która jest określana według reguł stosowanych przy obliczaniu podstawowego wymiaru zasiłku chorobowego. Jest ono wypłacane w czasie niezdolności do pracy i w dni wolne. Kwota wynagrodzenia chorobowego jest minimalna. Zatrudniający w swoich regulacjach płacowych może określić jego wyższą wartość, i będą one obowiązujące, ponieważ są korzystniejsze od przepisów prawa.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Czy pracując na umowie zlecenie należy się urlop i okres wypowiedzenia?
Next Co wchodzi w skład obowiązków biura rachunkowego?

Może to Ci się spodoba

Wynagrodzenie 0 Comments

Kiedy ponosimy konsekwencje jak rezygnujemy z wynagrodzenia?

Okazyjnie można mieć do czynienia z sytuacją, w której członek rady nadzorczej rezygnuje dobrowolnie z otrzymania wynagrodzenia w związku z pełnioną funkcją. Jakie następstwa podatkowe niesie ze sobą taki wybór?

Wynagrodzenie 0 Comments

Wysokość odpraw w Polsce

Odprawy służą po to, aby rekompensować pracownikowi śmierć bliskiej osoby lub utratę pracy. Pracownik ma prawo do odprawy, gdy: – następuje zwolnienie pracownika z zakładu pracy z przyczyn niezależnych od

Wynagrodzenie 0 Comments

Czy rozmowa o dochodach jest zabroniona?

Od dawna wiadomo, że każdy pracodawca troszczy się o sprawy swojej firmie. W związku z tym często w umowach o pracę pojawia się paragraf na temat tajemnicy wynagrodzenia. Czy zapis

Wynagrodzenie 0 Comments

W przyszłym roku płaca minimalna najprawdopodobniej przekroczy 4,2 tys. zł brutto

W 2023 roku płaca minimalna wzrośnie dwukrotnie: pierwsza podwyżka nastąpiła w styczniu, druga czeka firmy w lipcu. To jednak nie koniec podwyżek, bo zgodnie z obowiązującym prawem kolejna powinna nastąpić od początku 2024 roku.

Wynagrodzenie 0 Comments

Wyższe dopłaty do pensji niepełnosprawnych

Od ubiegłego roku działają nowe reguły dotyczące nadpłat do wynagrodzenia osobom niepełnosprawnym. Ustalenia te są korzystne głównie dla tych, którzy mają stwierdzoną grupę inwalidzką. Podstawą do określenia wielkości wypłaty będzie

Wynagrodzenie 0 Comments

Gdzie stosuje się wynagrodzenie akordowe?

Metoda wynagradzania podwładnego uzależniona jest od rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanego stanowiska oraz charakterystyki przedsiębiorstwa. Czasami najbardziej korzystna dla właściciela okazuje się praca na akord. Czym charakteryzuje się ta forma płatności?

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź