Kto przechowuje księgi rachunkowe nieistniejących już firm?

Kto przechowuje księgi rachunkowe nieistniejących już firm?

Likwidacja spółki z o.o. jest równoważna z anulowaniem działalności gospodarczej i wykreśleniem jednostki z ewidencji polskich przedsiębiorstw. Ponadto już po faktycznym upadku należy przechowywać księgi i dowody z prowadzonej aktywności.

Lokalizacje magazynowania mogą ustalić wspólnicy, jeśli tego nie uczynią dokumenty zostaną przekazane do sądu rejestrowego. Dokumenty ze względu na swoją różną formę mają odrębne okresy przechowywania.

Dokumenty rachunkowe powinny być przechowywane przez procesjonalne jednostki zajmujące się odliczaniem podatku. I tylko wtedy mają prawo zostać przekazane poza biuro firmy. Po likwidacji aktywności firmowej o adresie magazynowania opisanych treści, musi zostać powiadomiony adekwatny organ sądu. Przez pięć lat nie mogą zostać zutylizowane księgi podatkowe, stany z poszczególnych obliczeń majątkowych oraz pozostałe rachunki księgowe i transakcyjne.

Dokumenty podatkowe są regulowane przez odrębne rozporządzenie i należy je posiadać do terminów anulacji poszczególnych zobowiązań. Ponadto fakt upadku i miejsce magazynowania dokumentów należy określić przed upływem 48 godzin od realnej likwidacji w lokalnym Urzędzie Skarbowym.

W rzeczywistości instytucje magazynujące dokumenty po upadłej działalności gospodarczej robią to odpłatnie. Jeśli jednak biznesmen wykaże, iż nie ma pieniędzy na wyżej określony cel, może być objęty ulgą. Oznacza to, iż dokumenty będą w posiadaniu państwa i będą oczekiwać w archiwum państwowym na ich utylizację.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Kiedy ojciec może wziąć urlop rodzicielski?
Next Czy warto inwestować w budynki przemysłowe?

Może to Ci się spodoba

Spółki 0 Comments

Opodatkowanie w spółkach komandytowo-akcyjnych

Powodzenie spółek komandytowo-akcyjnych (w skrócie S.K.A.) rośnie. Blisko 10 lat temu takich spółek było niedużo, natomiast w tym czasie ich ilość zwiększyła się stukrotnie. Instytucje te jednoczą w sobie cechy

Spółki 0 Comments

Śmierć wspólnika a rozwiązanie spółki jawnej

Jedną z przyczyn unieważnienia spółki jawnej jest śmierć jednego z partnerów. Rozwiązanie spółki nie oznacza jednak ustania jej bytu prawnego, ponieważ traci ona go z chwilą wykreślenia z rejestru przedsiębiorców.

Prawo dla firm 1Comments

Czy warto założyć jednoosobową spółkę z o.o.?

Nie wszyscy wiedzą, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może posiadać jedynie jednego udziałowca. Czym różni się więc taki podmiot od tego, który posiada co najmniej kilku wspólników? Jakie są jego

Spółki 0 Comments

Jak przygotować pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo jest dokumentem sporządzanym na piśmie, czasami również ustnie, który ma duże znaczenie w czasie rozprawy sądowej. Upoważnia pełnomocnika do reprezentowania klienta oraz dochodzenia jego praw. Jak wypisuje się pełnomocnictwo?

Spółki 0 Comments

Jak funkcjonuje spółka komandytowa?

Wśród spółek osobowych dużą popularnością cieszą się spółki komandytowe, które zakłada się na potrzeby przedsiębiorstwa, posiadają kilku wspólników, ale nie wykazują osobowości prawnej. Co jeszcze trzeba wiedzieć o spółkach komandytowych?

Spółki 0 Comments

Jak założyć spółkę jawną?

Obecnie młody przedsiębiorca, który pragnie założyć własną spółkę ma bardzo duży wybór. Istnieje bowiem kilka typów działalności, z uwzględnieniem branży oraz metod rozliczania. Wśród nich znajduje się spółka jawna, która

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź