Wynagrodzenie dla pracownika pracującego na dwóch stanowiskach pracy

Wynagrodzenie dla pracownika pracującego na dwóch stanowiskach pracy

Każdy, kto mógł pracować w korporacji lub dużej firmie ma świadomość, że oprócz zobowiązań wynikających z umowy o pracę (lub innej) musiał spełniać ponadprogramowe polecenia, ale nie dostawał za to dodatkowego honorarium. Częściej jednak odbywa się to w mniejszych zakładach, które muszą oszczędzać na wszystkim. I np. sprzedawczyni w sklepie, poza koniecznością obsługi klienta, porządkuje, prowadzi dokumentację, odbiera telefony. Czasami zdarza się, że otrzymuje pieniądze za funkcję sprzątaczki czy księgowej. Rodzi się pytanie, czy można tak wykorzystywać pracownika?

Czasami zakres zadań pracownika nie jest duży i część czasu pracy może poświęcić na ,,swoje sprawy”. Wtedy zatrudniający, nie chcąc na tym tracić dodaje podwładnemu inne zobowiązania, zamiast finansować nowego pracownika. Nie każdy wie, że w takiej sytuacji należy od razu poprosić o umieszczenie zmian w umowie o pracę. Od strony urzędowej oficjalnej polega to na dodaniu do listy dodatkowych powinności i może się to stać w dwojaki sposób:

– porozumienie zmieniające – umowa między zatrudnianym a zatrudniającym. Powstaje załącznik ze zmianami do umowy podstawowej, w którym umieścić trzeba pełną listę starych i nowych obowiązków. Pracodawca wyraża zgodę na złączenie kilku stanowisk (funkcji), a pracownik na ich wykonywanie.

– wypowiedzenie zmieniające – czynność prawna ze strony zatrudniającego. Dochodzi do wypowiedzenia aktualnych warunków pracy i zawarcie nowej umowy. Zmienia się wysokość wynagrodzenia, charakterystyka pracy. Decyzję podejmuje pracodawca.

Jeśli dochodzi do zmiany specyfiki pracy, czyli dołączenia nowych obowiązków, należałoby podnieść także wypłatę. Brak premii nie jest przekroczeniem prawa zawartego w Kodeksie Pracy. Premia jest bowiem świadomym wyborem zatrudniającego, może ją dać, ale nie musi. Jeśli pracownik podpisze nową umowę bez przyznania większego honorarium, wówczas wyraża zgodę na otrzymywanie normalnej wypłaty.

 

Justyna Błahut
www.biznesgazeta.pl

Previous Telepraca dla ciężarnych
Next Jakie prawa przysługują pracownikowi na urlopie wychowawczym?

Może to Ci się spodoba

Wynagrodzenie 0 Comments

Kiedy ponosimy konsekwencje jak rezygnujemy z wynagrodzenia?

Okazyjnie można mieć do czynienia z sytuacją, w której członek rady nadzorczej rezygnuje dobrowolnie z otrzymania wynagrodzenia w związku z pełnioną funkcją. Jakie następstwa podatkowe niesie ze sobą taki wybór?

Wynagrodzenie 0 Comments

Wszystko o wynagrodzeniach w Prokuratorii Generalnej

Najważniejszym zadaniem Prokuratorii Generalnej jest zajmowanie się kwestiami majątkowymi Skarbu Państwa oraz ochrona publicznych pieniędzy. W instytucji tej pracę mają przede wszystkim eksperci branżowi oraz pracownicy dobrze wykształceni. Jak wyglądają

Wynagrodzenie 0 Comments

Kiedy stosowane jest wynagrodzenie akordowe?

Jedną z tradycyjnych form wynagrodzenia jest forma akordowa, w której wartość zarobków zatrudnionego wyliczana jest na podstawie ilości zrobionych przez niego wyrobów lub operacji. Wykorzystuje się ją najczęściej w firmach,

Kodeks pracy 0 Comments

Jak poprawnie wypełnić świadectwo pracy pracownika?

W momencie, kiedy podwładny zostanie zwolniony lub osobiście złoży wypowiedzenie, powinien po ustaniu współpracy, otrzymać świadectwo pracy. Ważne, aby gromadziło wiele ważnych wiadomości. Jakich? Wszystkie wątpliwości rozwiewa zapis widniejący w

Wynagrodzenie 0 Comments

Według jakich zasadach szacuje się trzynastkę?

Zgodnie z przepisami funkcjonuje grupa pracowników, którzy mogą otrzymać trzynastą wypłatę (tzw. trzynastkę). Sposób jej ustanawiania jest bardzo charakterystyczny i związany z kilkoma czynnikami. Kto został upoważniony do trzynastej pensji?

Wynagrodzenie 0 Comments

Czy rozmowa o dochodach jest zabroniona?

Od dawna wiadomo, że każdy pracodawca troszczy się o sprawy swojej firmie. W związku z tym często w umowach o pracę pojawia się paragraf na temat tajemnicy wynagrodzenia. Czy zapis

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź